,Yavru Köpek Nasıl Beslenir? | RanTe Veteriner Kliniği
Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru Köpeğim Doymak Bilmiyor!

Yeni Köpek Aldım Nasıl Beslemeliyim?

Yavru bir köpeğiniz var ise onun sağlıklı gelişimi, kemiklerin güçlenmesi ve tüylerinin düzgün uzayıp parlak görünmesi için düzgün ve kaliteli beslenmesi büyük önem taşır. Bu yazımızda Yavru Köpek Besleme konusunda dikkat edilmesi gerekenler, püf noktaları, mama seçimi hakkında bilgiler vereceğiz

Büyüme dönemlerinde yavru köpeklerin düzgün gelişebilmeleri için yetişkin bir köpeğe nazaran bazı besin maddelerinin iki katına ve aldıkları kalorinin üç katına ihtiyaç duyarlar. Çoğu köpek yavrusu gelişimini bir yılda tamamlar fakat bazı büyük ırk köpek yavruları gelişimlerini ancak iki yılda tamamlayabilirler.

Yavru köpekler de gelişimi iyi olsun diye yapılan en büyük hatalardan biri köpeğinize yemesi gerekenden fazla gıda verip onu obez yaparak diğer bir sürü sağlık problemine açık hale getirmeniz olacaktır. Yavru köpeğinizin vücut indeksini korumak için mama alımını ayarlayarak yavru köpeğinizin ideal kilosunu korumuş olursunuz. Yavru Köpek Besleme konusunda fazla gıda veya yem vermek; iç organların yağlanmasına yetersiz beslemeniz ise gelişimsel problemlere yol açacaktır.

Yavru köpeklerin beslenmesi için kullanılan yöntemler yaşlarına göre değişmektedir ve yavruların beslenme ihtiyaçları, birinci günden itibaren karşılanmalıdır.

İlk 45 gün boyunca yavru köpekler için en uygun yiyecek, anne sütüdür. Bu aşama bittiğinde, başka türden yiyecekler vermeye başlayarak yavru sütünün kesilmesi gerekir. Köpeklerin çok hızlı büyüdüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, beslenme değişiklikleri için önceden hazırlıklı olmalısınız.

Yavru Köpekler Hangi Besin Maddelerine İhtiyaç Duyarlar?

Köpek yavruları gelişimleri sırasında yetişkin bir köpeğe nazaran daha fazla vitamin, mineral ve aminoasite ihtiyaç duyarlar.

Yetişkin sağlıklı bir köpek, duygusal olarak doğru yetiştirilmiş fiziksel olarak ise en doğru biçimde beslenmiş köpektir. Yavru köpeklerin beslenmesi doğdukları andan itibaren karşılanması gerekir.

Yeni doğmuş yavru köpekler anne sütüne 2 aylık olana kadar ihtiyaç duyarlar. Anne sütü onların bağışıklık sisteminin gelişmesi için oldukça önemlidir.2 aylıktan sonra ise anne sütü kesilerek mamaya geçilmesi gerekir. Köpekler çok hızlı büyüdükleri için mama değişimleri de o kadar hızlı olacaktır.

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Yetişkin ve yavru köpekler bizler gibi beslenmemelidir. Bizlerin yediği bazı besinlerin köpekler hatta diğer tüm canlılar için toksik olduğunu bilmelisiniz. Köpeğinize iyilik yapmak adına onlara zarar verebilirsiniz. (Çikolata, Sarımsak, Üzüm Çekirdeği, Şekerli Gıdalar, Şuruplar…vs.)

Yavru köpeğinizi beslemek için kullandığınız mamanın miktarı ve besleme sıklığını da bilmeniz ve o şekilde beslemeniz gerekecektir. Köpeğiniz büyüdükçe beslenme miktarı, mamanın türü ve besleme sıklığı da ona göre değişmelidir.

Yavru Köpek Yetişkin Köpek Beslenme Sıralaması
Yavru Köpek Yetişkin Köpek Beslenme Sıralaması

 

Yavru Köpek ve Yetişkin Köpek Beslerken Sıkça Yapılan Hatalar

Köpeğime Kemik Verebilir Miyim?

KEMİK

  • Köpeğinizin boğazına takılabilir.
  • Nidesini veya bağırsağının delinmesine neden olabilir.

YEMEK ARTIĞI

  • Yemek seçmesine neden olursunuz.
  • Obezite olmasına neden olabilirsiniz.

BESLENME DÜZENİ

  • Hekimine danışmadan beslenme düzenini değiştirmemelisiniz.

ÖDÜL MAMASI SEÇİMİ

  • Yavru köpeğinize ödül maması olarak abur cubur vermeyin az miktarda verdiğiniz ödül maması onun için yeterli olacaktır.
  • Kesinlikle yediğiniz yemekle köpeğinizi ödüllendirmeyin. Toksik etki gelişebilir.

Yavru Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir yavru köpek maması tercih etmek için gerekli bilgileri, mamaların üzerinde bulunan etiketlerden alabilirsiniz.

Ortalama analiz, protein, yağ, lif, mineraller ve nem seviyesini belirtir. Etiket ayrıca, evcil hayvan mamasının içindeki besin maddelerinin listesini, ağırlık yoğunluğuna göre azalan şekilde, liste halinde sunar.

Örneğin; profesyonel mamaların yavru köpekler için geliştirdiği Tavuk & Pirinç Formüllü mama etiketinde, tavuk, birincil malzeme olarak listelenmektedir. Bu formülde pirinç ya da herhangi başka bir malzemeden daha fazla gerçek tavuk eti bulunduğunu göstermektedir.

Mamanın üzerinde bulacağınız etiket, ürünü köpeğinizin hangi yaşam evresinde uygun bir şekilde kullanabileceğinizi belirtmektedir.

Köpeğinize atıştırması için verdiğiniz ödül maması ve benzeri yiyecekler, besin değeri açısından zengin ve dengeli olmayabilir. Bunun dışında verdiğiniz bu tür mamalar, aşırı kalorili olabilir. Bu türden mamalar, beslenme için tek başına kullanılmamalıdır.

 

 

 

 

 

Kaynaklar:

Veteriner Hekimleri

Ankara Üniversitesi

DergiPark