,Yavru Kedi Bakımı | RanTe Veteriner Kliniği
Yavru Kedi Bakımı

Yavru Kedi Bakımı

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Sokakta yavru kedi bulduğunuzda belirli bir süre yavruyu veya yavruları gözlemleyip annenin dönmeyeceğine emin olmanız gerekir. Anne mama bulabilmek için veya bir tehdit algılayıp onu uzaklaştırmak için bebekleri bir süre yalnız bırakmış olabilir. Eğer beklediniz ve anne gelmediyse annenin başına bir şey gelmiş ya da bebeklerini terk etmiş olabilir.

Anne Kedi Yavru Kedileri Neden Terk Eder?

  • Bebeğin güçsüz olması
  • Bebeğinin sağlıksız olması veya hastalık kapmış olması
  • Anne kedinin genç olması
  • Meme enfeksiyonu (Mastitis)
  • Annenin sütünün yetersiz olması
  • Evde bebek kedilerle daha çok ilgilenilmesi annenin ilgisiz bırakılması
  • Yavrunun gelişkin olması

YAVRU KEDİLERDE GÖZLERE DİKKAT

Yavru kedi eğer 15 günden küçük ise gözleri açılmamış olacaktır. Gözü açıldığı andan itibaren göz bebeği göz çukurunu doldurur pozisyonda olmalıdır. Gözleri açıldığı andan itibaren göz sağlığına dikkat etmelisiniz. Gözlerde irinli,kanlı akıntı olmamalı gözler çapakla kapalı olmamalıdır.3. Göz kapağı gözün üstünde olmamalıdır. Eğer göz problemi yaşıyor ise bizlere danışabilirsiniz.

 

Yavru Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Yavru kedilerde(yeni doğmuş-35-40 günlük) şeker seviyesi hızlı düşeceği için 2 saatte bir beslenmesi gerekmektedir. Besin olarak dişleri olmadığı için katı gıda verilmemelidir. Petshoplar da bulunan yavru kedi süt tozu alınıp kullanılmalıdır. Aldığınız ürünün arka kısmında ise kullanım şekli belirtilmiştir. Hazırladığınız yavru kedi sütü ılık olmalıdır. Yavru kedi sütünü içirme işlemi küçük bir biberon, enjektör (iğnesiz), damlalık ile yapılabilir. Beslerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise arada nefes almasına izin vermeli ve soluk borusuna kaçırmamalısınız.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Yavru Kedi Bakımı

Yapılan en büyük yanlışlardan biri inek veya keçi sütü vermektir. Kedi sütündeki protein oranını inek sütü karşılamamaktadır. Hatta inek sütünü sulandırıp verilmesi gerektiğini belirten yazılar bile internette mevcut ve bu bilgi kesinlikle yanlıştır. İnek sütü içeriği kedilere uygun olmadığı için yavrunun ishal olmasına sebep olur. Yavrularda ishaller ölümcül olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yavru kedinin vücut ısısı eğer düşük ise beslemeye çalışmamalısınız. Önce vücut ısısını yükseltip ardından beslenmesini sağlamalısınız.

YAVRU KEDİLERDE VÜCUT ISISINI KORUMAK

Yavru kediler vücut ısılarını koruyamazlar. Bunun için onlara küçük kapalı bir yer ayarlamanız gerekir. Yavrunun altına ise yumuşak tüylü bir havlu veya örtü koyabilirsiniz. Yanında ise her zaman sıcak su torbası olması gerekir. Sıcak su torbasının içine konulacak su çok sıcak olmamalı ılık olması sağlanmalıdır. Yavru kedi sıcak su torbasına direkt temas etmemeli yavru ve sıcak su torbasının arasında havlu kağıt peçete gibi malzemeler konulabilir. Direkt temas ederse yanıklar oluşabilir. Yavu kediyi koyduğunuz dar alanda onun için ısıtıcıdan uzak bir alanda bırakmalısınız.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Yavru Kedi Bakımı

 

Yavru Kedilerde Dışkı ve İdrar Yapmıyor, Yavru Kedilere Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Anne yavru kedilerin anüs kısmını yalayarak uyarım verir ve bebeklerde bu şekilde idrar ve dışkılarını yaparlar. Annesi olmayan yavru kedilerde ise hafif nemli bir pamuk yardımıyla genital bölgelerini hafifçe silip uyararak idrar ve dışkı yapmasını sağlamalısınız. Hafif hafif karnına masaj yaparak ona yardımcı olabilirsiniz. Dışkısı açık kahverengi ve macun kıvamında olmalı, idrarı ise açık sarı renginde olmalıdır. farklı bir durum gözlemlerseniz bizlere başvurmalısınız

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.