,Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | RanTe Veteriner Kliniği
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Minik dostunuzun sizi anlamasını bekleyemezsiniz. Ona herhangi bir eğitim vermek istiyorsanız öncelikli olarak sizin onu anlamanız gerekmektedir. Köpeğinizin sizden ne istediğini anlamalı ve ona göre komut ve tepki vermeniz gerekmektedir.

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLANMALIDIR?

Köpeğiniz eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlamasınız. Büyük bir köpek sahiplendiyseniz ve tuvalet eğitimi yok ise işiniz biraz daha zor olacaktır. Karakteri oturduğu için yavru köpeklere nazaran biraz daha uğraşmanız gerekecektir.

TUVALET EĞİTİMİ KAÇ AYLIKKEN BAŞLAR?

Daha bebekken sahiplendiğiniz veya aldığınız minik dostunuzu eğitim çiftliğine yollayamazsınız. Bağışıklık sistemi henüz tam gelişmediği için hastalıklara açık bir halde olacaktır. Köpek eğitim merkezlerinde sadece sizin minik dostunuz değil birçok köpek olacak ve hastalık kapma ihtimali artmış olacaktır. Bu yüzden minik dostunuzun tuvalet eğitimini evde vermeniz gerekmektedir. Anne veya diğer yavrularla yaşamış olan dostunuz her yere tuvaletini yapabilir. Bunu engellemek için ise en kısa zamanda evde tuvalet eğitimine başlamanız gerekmektedir. Bir yer gösterirsiniz ve oraya yapar anlayışı yanlıştır. Aynı çocuklarda olduğu gibi minik dostlarımızın tuvalet eğitimleri sabır ve zaman ister.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedime Aspirin verebilir miyim?

Minik dostlarımız hayatlarını belirli bir düzen ve rutin içerisinde geçirirler bu rutini yavaş yavaş değiştirerek kendi düzeninize uydurmanız gerekecektir. Köpekler yemek yedikten sonra, uyuyup uyandıktan sonra veya oyun oynadıktan sonra tuvaletini yapıyordur bunu takip edip hangi hareketinden sonra dışarı çıkarmanız gerektiğini bulmalısınız. Nereye yapmasını istediğinizi de seçmelisiniz; park, bahçe, sokak, evde hasta altı bezine . Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı için özellikle yemeklerden sonra, uykudan uyandıktan veya oyun oynadıktan sonra tuvaletini yapmasını istediğiniz yere yönlendirmelisiniz. Bu şekilde eğitimden daha olumlu sonuçlar almış olursunuz.

Eğitim verirken taviz vermemelisiniz. Yanlış yaptığında ceza doğru yaptığında ödül vermelisiniz. Ceza ve ödül verirken olay anından hemen sonra vermelisiniz yoksa sizi anlamayacak ve yapmaya devam edecektir.

Verilebilecek cezalar; yüksek sesli tek seferde uyarı, kısa süreli 5 dk 10 dk bir yere kapatma, burun veya popo kısmına ufak bir dokunuş kısacası köpeğinizin sevmediği bir şeyi yapmanız ona ceza olacaktır.

Verilebilecek ödüller ise; yumuşak bir ses tonuyla aferin demek, başını okşamak, ödül maması vermek, sevdiği bir oyuncak varsa onu vermek gibi sevdiği şeyleri ona verebilirsiniz.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedilerde FIV Hastalığı, Kedi AIDS'i nedir?

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER?

Köpeklerde tuvalet eğitiminin ne kadar süreceğini aslında bilmek pek mümkün değildir. Her köpeğin farklı karakteri vardır. Bazı köpeklerde çok kısa sürüp bazılarında ise baya uzun sürebilir. Uzun sürmesinin sebeplerinden biri olarak minik dostlarımız annelerinden ayrıldıktan sonra küçük bir kafes içerisinde tutulurlar ve yaşadıkları yere tuvaletlerini yapmak zorunda kalırlar. Bu durumu normalmiş gibi algılayıp bunu rutin olarak yapma eğilimi gösterirler ve tuvalet eğitimi verilirken de sürenin uzamasına neden olabilir. Eğer anne köpekte tuvalet eğitimi yoksa yavrularında da olmaz buda tuvalet eğitimi süresini uzatan etkenlerdendir.

Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken hasta altı bezi veya gazete kullandıysanız dışarı çıktığı zaman minik dostunuz tuvaletini dışarı yapmayıp eve gitmeyi bekleyebilir. Tercih yaparken bunları göz önünde bulundurmanız gerekir. Yavru köpeklerde idrar kesesi daha küçük olduğu için sık idrar yaparlar bu sebeple miniklerimizi günde 2 yerine daha sık tuvalete çıkarmalı veya tuvaletini yapacağı yere yönlendirmelisiniz.

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.