,Köpeğimin Salyası Akıyor Asit Reflü mü? | RanTe Veteriner Kliniği
Köpeğimin Salyası Akıyor Asit Reflü mü?

Köpeğimin Salyası Akıyor Asit Reflü mü?

KÖPEĞİNİZ DE ASİT REFLÜ (GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ)  OLABİLİR

Köpeğimin salyası akıyor

Yemekten sonra köpeğinizin salyası akmaya başlıyor ise köpeğiniz asit reflü olabilir.

Köpeğinizin Her zaman salya yapmayan köpekler bile, lezzetli bir şey beklediklerinde biraz salya damlayabilir. Tükürük sindirimde önemli bir rol oynar, bu nedenle bir parça biftek gibi heyecan verici yiyecekler düşüncesi köpeğinizin ağzını sulandırabilir. Bazı ilaçlarda olduğu gibi hoş olmayan bir tat aynı sonuca neden olabilir.

Daha çok asit reflü olarak bilinen gastroözefageal reflü, köpeklerde yaygın bir hastalık olarak görülür. Gastroözefageal reflü;  Sindirime yardımcı olan mide ve bağırsaktan gelen asit ve enzimlerin yemek borusuna çıkmasıdır. Yemek borusunda bu asitlere karşı koruyucu bir katman bulunmadığından yemek borusunun yüzeyinin aşınmasına hatta ülserleşmeye ve özefajite (yemek borusu iltihabı) kadar devam eden bir tablo şekillenebilir.

Köpeğimin Salyası Akıyor Asit Reflü Mü? Köpeğinizin salyasının akması veya reflü olamsı onun hayatını kaybetmesine neden olmaz sadece hayat kalitesin olumsuz zönde etkiler.

Köpeğim İştahsız ve Kusuyor

Köpeğim iştahsız ve kusuyor gibi şikayetlerinizin nedenleri arasında Gastroözefageal reflü (asit reflü) olabilir.Mide ve bağırsaktan salınan asit ve enzimler bazı nedenlere bağlı olarak geçmemesi gereken yemek borusuna geçebilmektedir. Bunun sonucunda ise mide içeriği köpeğinizin ağzına gelir. Köpeğiniz de yoğun salya artışı başlar. Köpeğimin ağzından salyaları akıyor gibi şikayetlerle bize başvurursunuz. Ağzından akan aşırı salya artışı aslında köpeğinizin kusmak üzere olduğunu da gösterir. Kusma isteği ise köpeğinizin iştahını kaybetmesine neden olur.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Köpeğim Neden Kusuyor?

Unutmamız gerekir ki köpeğinizin ağzından salya akması heyecana, ağzında herhangi bir yaraya veya tükürük bezlerindeki herhangi bir rahatsızlığa bağlıda olabilir.

Köpeğimin salyası akıyor kesin asit reflü diyemezsiniz yukarıda bahsi geçen diğer sindirim sistemi problemlerinden ayırmanız gerekir.

Köpeğim asit reflü mü?
Köpeğim kusuyor köpeğimin salyası akıyor

KÖPEKLERDE ASİT REFLÜ (GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ) BELİRTİLERİ

Aşağıdaki belirtiler birçok hastalıkta da görülebilmektedir.Köpeğinizin salyası akıyor ve  asit reflü mü?( gastroözefageal reflü) yoksa başaka bir hastalığa mı? bağlı gelişip gelişmediğini anlamak için lütfen bizlerle iletişim sağlayınız.

 • Kusma
 • Öğürme
 • Salyada artış ve salyanın ağızdan akması
 • Ağızda kötü koku
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Yemek sonrasında ağrıya bağlı hareket etmek istememe
 • İleri derecede ağrı belirtileri
 • Midede şişkinlik
 • Sürekli ot yeme isteği
 • İlerlemiş olgular da ateş yükselmesi
 • İlerleyen olgularda bu ülserli yaralarda kanama şekillenebilir.

 

KÖPEKLERDE ASİT REFLÜ( GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ)  NEDENLERİ

Köpeğinizin salyasının akması asit reflü nedenidir. Salyanın akmasının artışı ve asit reflü nasıl oluşur.

Asit reflü(gastroözefageal reflü) köpeğinizin yemek borusunun tabanındaki kas açıklığının fazla olması sfinkter kasının zayıf olması veya bu kas hasar gördüğünde ortaya çıkmaktadır. Bu kasın zayıflığı mide deki pepsin, mide asidi, safra ve diğer mide salgılarının özefagusa(yemek borusuna) geçmesine neden olur.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

Yüksek yağlı gıdalarla beslemek mide asidini artırarak özefagusa mide asidinin geçmesine neden olur bu besleme şekline uzun süre devam ederseniz sfinkter kasının gevşemesine ve köpeğinizin asit reflü olmasına neden olursunuz.

Doğuştan köpeğinizin midesinin daha ileride olması asit reflü nedenidir.

Yeme bozukluğu, Aşırı besleme, hızlı yeme, obezite asit reflü sebeplerindendir.

Kronik kusmalar sfinkter kaslarını gevşetir. Ve ileride köpeğiniz asit reflü olabilir.

Genç köpeklerde sfinkter kası tam gelişmediğinden yaşlı köpeklere nazaran daha sık asit reflü görülür.

Asit reflü(gastroözefageal reflü) köpeğinizin yemek borusunun tabanındaki kas açıklığının fazla olması sfinkter kasının zayıf olması veya bu kas hasar gördüğünde ortaya çıkmaktadır. Bu kasın zayıflığı mide deki pepsin, mide asidi, safra ve diğer mide salgılarının özefagusa(yemek borusunun) geçmesine neden olur.

ASİT REFLÜ( GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ)  TEDAVİSİ

Köpeğinizin akan salyaları sizinde hayatınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etkiyi ortadan kaldırmak çok kolay basit bir tedavi yöntemi ile köpeğiniz de olan asit reflünün önüne geçebilirsiniz.

Asit reflü tedavisi için kliniğimizde yatışa gerek duymamaktayız.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Köpeğim Neden Kusuyor?

Az az ve sık sık beslemeye başlayarak midede şişkinlik oluşturmadan yani asit miktarını artırmadan önlem alabilirsiniz.

Çoğunlukla diyetlerle ve dengeli beslemekle asit reflünün önüne geçebiliyoruz.

Obezite olan hastalarımızda ise egzersiz ve diyeti birlikte uyguluyoruz.

Köpeğinizin besinlerindeki yağ oranlarını düşürüyoruz.

Beslenme ve diyet danışmanlığı ile yeni başlayan asit reflü hastalığının önüne geçebiliyoruz.

İlerlemiş olgularda çoğunlukla sadece diyet yetersiz kalabiliyor.Diyete ek olarak mide koruyucular kusma var ise kusma kesicileri tedaviye ilave edebiliyoruz.