,Köpeğim Titriyor | RanTe Veteriner Kliniği
Köpeğim Titriyor

Köpeğim Titriyor

KÖPEĞİM NEDEN TİTRİYOR

Köpeğiniz titriyor ise bunun en masum nedeni heyecanlanmış, korkmuş veya üşüyor olabileceği anlamına gelmektedir. Eğer bunlardan biri değil ise hastalık nedenidir. Eğer hasta ise titreme ile birlikte ishal, kusma, iştahsızlık, topallama ve ağrı belirtileri var ise durumu ciddi olabilir.

KÖPEĞİNİZ TİTRİYOR İSE DİSTEMPER OLABİLİR

Canine distemper virüs (CDV) den kaynaklanan bir hastalıktır. Genç hayvanların duyarlılığı erişkinlerden daha fazladır. İshal kanlı ishale dönüşebildiği için genelde parvo viral enterit ile karışmaktadır.

Bulaşma çok hızlıdır. Ateşli ve genellikle öldürücüdür. Arka bacaklarda titremelerde gözlemlenebilmektedir. Çoğunlukla solunum sistemini mide bağırsak sistemini ve sentral sinir sistemi bulguları veren hastalıktır.

BULANTISI OLAN KÖPEKTE TİTREME

Köpeklerde de araç tutması, kullanılan ilaçlar, çok fazla yemek veya gıda omayan herhangi bir şey yendiğinde kusma bulantı şekillenecektir.

Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, pankreas hastalıkları, mid bağırsak hastalıkları da bulantı ve kusmaya neden olan hastalıklar arasındadır.

Köpeğiniz titriyorsa midesinin bulanmasından kaynaklı bir durum olabilir.  Özellikle durgunluk, iştahsızlık,salyada artış, dudakları sık sık yalamak, normalden fazla yutkunmak, saklanmaya çalışmak ve sonunda kusmakla sonuçlanır. Bulantının tedavisi sebebine doğrudan bağlıdır.

Zehirlenmenin de belirtisi bulantı ve titreme olduğundan hemen veterinerinize danışılmalıdır.

YAŞLI KÖPEKTE, AĞRISI OLAN KÖPEKTE TİTREME

Köpekler yaşlandıkça kemik ve eklem problemleri başalar yaş ilerledikçe de bu sorunlar artar. Kas güçsüzlükleri de buna ek olarak gözlemlenir.

Hem eklem rahatsızlığına bağlı ağrı duyumlarında bacaklarda titreme hem de kas güçsüzlüklerine bağlı olarak titremeler şekillenebilmektedir.

Yaşlı dostlarımızın rutin kontrolerini ihmal etmeyiniz.

ZEHİRLENEN KÖPEKTE TİTREME

Köpekler için zehirli olan gıdalar; ksilitol, çikolata elma çekirdeği, yaş veya kuru üzüm, soğan, sarımsak, alkol, çiğ yumurta, domates, kiraz çekirdeği, papatya, kuru yaş kayısı

Bu besinlerin içerisindeki toksik maddeler anında zehirleyip öldürmeyebilir ama içerisinde aşırı tehlikeli olanlarda mevcuttur.

Zehirlenmede ise belirtiler arasında titremeler gözlemlenebilmektedir. Titremeyle birlikte halsizlik, ishal, kusma görülüyor ise acil veteriner kliniğine götürmeniz gerekir.

EPİLEPSİ NÖBETİ GEÇİREN KÖPEKTE TİTREME

Nörolojik bir hastalıktır epilepsi kesin bir çözümü yoktur fakat ilaçlarla kontrol altında tutulması sağlanabilmektedir.

Bayılma, kasların kasılması, titremeler, kaskatı kalma dişlerin kitlenmesi, salya artışı, ağızdan köpükler çıkması gibi birçok zor ve nöbet sırasında bazı müdahaleler gerektiren bir hastalıktır.

KÖPEKLERDE ÜŞÜME İLE TİTREME

Aynı biz insanlarda olduğu gibi köpeklerde üşüdükleri zaman titrerler. Genellikle bu titremeler aralıklı olarak görülür. Hava soğuk ve titreyen bir köpek görüyorsanız sahipli ise sahibini uyarmalı sahipsiz ise ona ısınması için yardımcı olmalısınız.

STRES VE ENDİŞE SEBEBİYLE KÖPEKLERDE TİTREME

Köpeklerde strese girebilir ve bu minik köpek dostlarımızın hayat kalitesini etkiler.

Araba yolculukları özellikle aşırı sarsıntılı olanlar, araç korna sesi, alarm ötmesi, havai fişekler, gök gürültüsü, veteriner ziyaretleri, taşınma, az ilgi, yalnız bırakma gibi birçok faktör strese girme ve endişe problemlerini ortaya çıkartır. Bu gibi durumlar zaman geçtikçe büyüyüp davranış bozukluklarına hatta anksiyetelere neden olabilir.

KÖPEĞİM HEYECANLANINCA TİTRİYOR

Çoğunlukla küçük ırk köpeklerde görülen bir duygu durumudur. En basitinden siz sahibi eve geldiğiniz zaman bile ne kadar heyecanlandığına şahit oluyorsunuz. O kadar çok heyecanlanıyorlar ki ufak miktar idrar kaçırmalar bile olabiliyor. Heyecandan titremeye başlayıp sürekli üstünüze zıplarlar.

Köpeğinizin sakin kalmasını sağlamaya çalışabilirsiniz heycanı geçtikten sonra onu gidip sevebilirsiniz. O anda sevdiğiniz zaman doğru bir şey yaptığını düşünebilir.

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.