,Köpeğim Neden Kusuyor? | RanTe Veteriner Kliniği
Köpeğim Neden Kusuyor?

Köpeğim Neden Kusuyor?

KÖPEKLER NEDEN KUSAR

KÖPEĞİM KUSUYOR

Köpekler kediler kadar sık kusmazlar. Kediler yalayarak kendilerini temizledikleri için kendi tüylerini yutup sonrasında onları kusarlar ama aynı durum köpekler için geçerli değildir. Bazı durumlarda köpeklerde de kusma normal sayılabileceği gibi bazen de hastalık belirtisi olabilmektedir.

Öncelikle kusmadan köpeklerde neler gözlemlenir onlardan bahsedelim.

Öncelikle köpeklerde kusma başlayacağı zaman tükürük yani salyada artış şekillenir.

Köpeğiniz burun ve ağzını sık sık yalamaya başlar sonrasında ise karın kasılmaları artar ve en sonunda mide içeriğini ağzından çıkarmış olur.

Kusmayı öksürüp balgam çıkartma ile karıştırmamak gerekir.

 

Köpeklerde kusmanın nedenleri arasında birçok bölgesel sebep vardır.

-Araba tutması

-İç kulak ve beyin sorunları çok sık gözlenmese de  kusmaya neden olabiliyorlar

– köpeklerin en çok kusmasına neden olan durum mamalarını çok hızlı yiyip çiğnemeden yutmaları sonucunda şekillenir.

Yedikleri;  Bozuk gıda yemiş ise, verilen gıdaya alerjisinin olması, çimen yemesi, yabancı cisim yutması köpeklerin kusmalarına sebep olacaktır.

Mide hastalıkları; Mide de gastrit, mide deki ülser, mide tümörleri, mide de bulunan parazitler, midenin dönmesi ( gastrik dilatasyon volvulus), yabancı cisim bulunması sonucunda köpeklerde kusma meydana gelir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi Köpek Neden Kusar?

Bağırsak hastalıkları; Kabızlık, bağırsak düğümlenmesi, yabancı cisimler köpeklerin kusmalarına neden olabilir.

Diğer organlar; İç organ tümörleri, pankreatit, yemek borusundaki hasarlar, karaciğer iltihaplanması, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği köpeklerin kusma nedenleri arasındadır.

Hormonal ve metabolik hastalıklar; Şeker hastalığında, tiroit bezi fonksiyon bozukluklarında, aşırı stres durumlarında yine Köpeklerde kusma şekillenebilmektedir.

Zehirlenme ve ilaç; Köpeklerde zehirlenme meydana geldiğinde ilk belirti olarak öğürme ve kusmalar şekillenir. Bazı ilaçlar köpeklerin zehirlenmesine neden olur ve yine köpeğin kusması ile sonuçlanır. Birkaç ilacın birlikte kullanımı ile de köpeklerde kusmalar şekillenebilmektedir.

Köpeklerde kusma ne kadar zamanda bir olduğuna bağlı olarak da ayrılabilmektedir bunlar;

Akut Kusma: Akut aniden başlayan demektir. Bir anda ortada hiçbir başka sebep yok iken oluşan kusmalara akut kusma denir. Akut kusmalar genelde çimen yeme, mamayı hızlı tüketme, çiğnemeden yutma gibi durumlarda gözlemlenmektedir.

Aralıklı Kusma: Köpeğiniz her gün 1-2 kere kusmaya başladıysa veya sabah akşam kusuyorsa hastalık habercisi olabilmektedir. Aralıklı kusmaların nedenleri arasında gıda alerjisi, metabolik veya hormonal hastalıklar, tümör, ülserler, enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Köpeğimin Salyası Akıyor Asit Reflü mü?

Kronik Kusma: Günde 3 ten fazla kusuyor ve bu aşağı yukarı her gün gerçekleşiyor ise kronik kusmadır. Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, zehirlenme, mide dönmesi, bağırsak düğümlenmesi, yabancı cisimler sonucunda mide bağırsak geçişlerinin tıkanması sonucunda köpeğinizde kronik kusmalar şekillenir. Acil olarak veterinerine götürmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin durumu bekledikçe kötüleşecektir.

Kusmuğun içeriği köpeğinizin kusması için bir nedene işaret edebilir veya şiddetini gösterebilir. Kusmuk içeriğine göre değerlendirilmesi;

-Köpeğinizin sarı renkli köpük kusması, köpeğinizin uzun süre aç kaldığını gösterir.

-Köpeğiniz sulu kusuyor ise susadığını ve içmeye çalıştığını, ancak suyu içtikten sonra kusması nedeniyle suyu vücudunda tutamayacağını ve bu durumda da onu dehidrasyon riskine soktuğunu gösterir.

-Köpeğinizin kustuğunun içeriğinde kırmızı kan veya kahve telvesi gibi görünen bir kusmuk bulursanız (kısmen sindirilmiş kan), köpeğiniz mide bağırsak kanalında bir problem olduğunun işaretçisidir.

-Köpeğiniz parlak yeşil renkli kustu ise durum çok tehlikeli ve acildir. Zehirli herhangi bir şey yediğini gösterir.

-Köpeğinizin kustuğunun içeriğinde kan var ise tümör, zehirlenme, ülser en kötüsü de iç kanama geçiriyor olabilir. En hızlı şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi Köpek Neden Kusar?

Akut kusmalar, tedaviye gerek olmadan düzelebilir, burada köpeğinize yardımcı olmak adına önünden birkaç saat mama ve suyunu kaldırıp midesinin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak kusma gerçekleştiği zaman takip edilmesi gerekmektedir. Köpeğinizin kusmuğunun içeriği, rengi, hangi süre ile, günde kaç kere kustuğu basit bir durum mu yoksa hastalığa bağlı olarak mı geliştiği konusunda biz hekimlere bilgiler verir. Her kusma hastalık değildir veya her kusma o kadar masum olmayabilir. Hasta sahipleri ister kedileri ister köpekleri olsun kusmanın ne zaman endişe verici ne zaman hayati tehlike oluşturduğunu bilip veterinere başvurmaları gerektiği zaman geç kalmamaları gerekmektedir.

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.