,Köpeğim Dışkı Yiyor | RanTe Veteriner Kliniği
Köpeğim Dışkı Yiyor

Köpeğim Dışkı Yiyor

KÖPEĞİM DIŞKI YİYOR (KAPROFAJİ)

KÖPEĞİM KENDİ KAKASINI YİYOR

KÖPEKLERDE DIŞKI YEME SORUNUNUN NEDENLERİ VE ÇÖZME YOLLARI

Köpeğim dışkı yiyor. Köpeğim kendi yaptığı dışkıyı yiyor. Köpeğim evdeki kedinin dışkısını yiyor.

Köpeğinizin yavrusu var ve onlara yalayarak idrar ve dışkı yaptırıyor sonrasında onları yiyor ise bu normal bir durumdur. Fakat yukarıda saydığım gibi köpeğiniz kendi dışkısını veya evdeki diğer hayvanınızın dışkısını yiyorsa bunun nedenleri şunlar olabilir;

 • Çok aç kalmıştır veya yemeğine ulaşamıyordur.
 • Besin değerleri açısından yedirdiğiniz gıda yeterli olamamasına bağlı olarak mineral veya vitamin eksikliğinden dolayı yiyor olabilir.
 • Köpeğinizin stresli olması ve uzun süre yalnız kalması sonucunda da dışkı yeme durumu gözlemlenebilmektedir.

 

Köpeğinizi düşük kaliteli mama, kendine uygun olmayan mama veya mineral ve vitamin yönünden eksik gıdalarla beslediğinizde köpeğinizin ihtiyacı olan besinleri vitamin ve mineralleri yeterli almamış olur. Bu durumda fazla dışkılama ile sonuçlanır. Çünkü sindirim sisteminde emilim tam olarak gerçekleşemez ve vücuda hiçbir faydası olmadan yedikleri dışarı atılır.

Bu duruma bağlı olarak yediği mama veya besin gibi kokar dışkısı. Bu nedenle köpek dışkısını yine besin olarak görüp tekrar yeme eğilimi gösterir. Bu davranış normal değildir ve köpeğinizin sağlıklı olmadığını gösteren bir davranıştır. Ona daha kaliteli ve vücudunun ihtiyacını karşılayacak gıdalarla beslemeniz gerektiğinin bir göstergesidir.

Evde bulunan diğer hayvan veya yolda gördüğü köpek dışkısını yemesi de vücudunun ihtiyaçlarını karşılayamadığı vitamin ve mineralleri yeterince alamadığını göstermektedir.

Köpeğiniz yalnızlık çekiyor olabilir köpeğiniz stresli olabilir veya endişeli bir köpeğiniz varsa yine dışkı yeme eğilimi gösterebilir.

 

Bahçede yaşayan köpekler için en soğuk ve yağmurdan korunabilecekleri kulübelerde bakılmaları idealdir. Ama yeterince ilgi göstermeniz onun ihtiyaçlarını karşılamanız gezdirmeniz ve oynamanız gerekmektedir. Uzun süreli kulübede kalan köpekler kendini oyalamak veya yaşadığı alanı temiz tutmak için de dışkılarını yiyebilirler. Bunu engellemek için köpeğinize zaman ayırmalı ve onu gezdirip onunla oyun oynamalısınız.

Köpeğinizin yaşadığı bölgeyi düzenli olarak temizlemeli ve temiz tutmalısınız. Özellikle de dışkısını yaşadığı bölgeden uzaklaştırmalısınız.

Bazı köpek ırkları içgüdüsel olarak bazı şeyleri taşıma eğilimindedir. Bunu dışkılarına da yapabilirler. Köpeğinizi bu durumdan onunla ilgilenerek oyun oynayarak günlük rutin gezdirerek önüne geçebilirsiniz.

Köpeğinizde parazit varsa da dışkı yiyecektir. Çünkü parazitler vücuttaki besinleri tüketir ve köpeğiniz kendini aç hissedip dışkısını yiyebilir.

Yeni aldığınız köpeğe tuvalet eğitimi vermek için eve kaka yaptığında cezalandırıyorsanız siz onu cezalandırmayın diye yaptığı dışkıyı yiyebilir. Köpeğinizde böyle bir eğilim var ise eğitim sisteminizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Yavru köpeklerin dışkı yemesi ise merak olarak nitelendirilir. Merak ettikleri için yerler. Her ne olursa olsun güzel bir davranış değildir, alışkanlık haline gelmemesi için engellenmesi gerekir.

KÖPEĞİMİN DIŞKI YEMEMESİ İÇİN NE YAPABİLİRİM

 • Köpeğinizi doğru gıdalarla tam ve dengeli beslemeniz gerekir; yaşına, ırkına ve varsa medikal durumuna göre kaliteli bir mama tercih etmeniz gerekir. Ürünlerimizden Köpeğinize Uygun Mama Bulabilirsiniz.
 • Eğer sorunun açlıktan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız verdiğiniz mama miktarını birazcık artırabilir veya daha besleyici mamalar verebilirsiniz.
 • Parazite bağlı gelişmiş ise veteriner hekim tarafından muayene edilmesini sağlayıp gerekirse iç parazit için uygulama yapılmasını isteyebilirsiniz.
 • Köpeğiniz kakasını yaptığı anda dışkıyı ortadan kaldırırsanız bu anormal davranışın süregelmesini engellemiş olursunuz.
 • Köpeğiniz sokaktaki köpeklerin dışkılarını yiyorsa kayışlı tasmayla gezdirip diğer dışkılardan onu uzak tutabilirsiniz.
 • Köpeğiniz eve yapıyor ve eve yaptığında cezalandırıyorsanız ona kızmak yerine ona dışarı yapması gerektiğini öğretmelisiniz.
 • Eğer köpeğiniz kulübe veya kafesine yapıyor ise onu kulübesine koymadan önce yeteri kadar gezdirip oynadığınızdan emin olmalısınız. Ve kafesini temiz tutmalı yaşadığı yere dışkı yapmaması gerektiğini öğretmelisiniz.
 • Kedinizin dışkısını yiyor ise köpeğiniz kedinin kum kabını uzaklaştırmalı ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekmektedir.

Kaynaklar:

Kaprofaji(Dışkı Yeme)

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.