,Kene Nedir, Nasıl Önlenir? | RanTe Veteriner Kliniği

Kene Nedir, Nasıl Önlenir?

Kene Nedir?

Keneler zorunlu kan emen artropodlardır. Hem insanları hem de hayvanların kanını emerek beslenirler. Bizler kan emmek için tutundukları insan veya hayvanları konak olarak adlandırırız. Keneler konaklarına tutunup ağız organellerini deri içine gömüp sabitleyerek doyana kadar aynı yerden kan emerler.

Ülkemizde halk arasında kene, sakırga, yavsı, kerni gibi isimlerle bilinmektedirler. Kenelerin 400 den fazla çeşidi vardır. Bu 400 çeşit keneden yaklaşık ülkemizde 46 çeşidi bulunmaktadır.  Bunlardan bazıları ise taşıdıkları virüsler nedeniyle zehirli olarak nitelendirilirler.

Sıklıkla kedilerde ve köpeklerde kene görülür. Sıcak ve nemli alanları yaşam alanı olarak seçen keneler yeşil alanlarda yaşarlar. Otların üzerinde çengeli takmak için inatla hiç bir şey yemeden 8 ay boyunca bekleyebilirler. Kedi ve köpekler de bu tip alanlarda sıklıkla gezdiklerinden ne yazık ki keneler için konak olurlar. Türlerine göre birkaç saat ile birkaç gün arasında kan emme işlemini sürdüren keneler, bu esnada diğer konaklardan aldıkları ya da dişi kenelerden miras aldıkları virüsleri bulaştırabilirler.

KENELER HAYVANLARDAN İNSANLARA GEÇER Mİ?

ZOONOZ MUDUR?

Çoğu dış parazitler gibi kenelerde zoonozdur ve insanları da kan emmek için konak olarak kullanırlar

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi ve Köpeklerde Kemik Kırıkları, Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

KENELERDEN  KEDİ VE KÖPEKLERE BULAŞAN HASTALIKLAR

  • Lyme Hastalığı
  • Babesiosis
  • Erlischiosis
  • Leishmaniosis
  • Anaplazmosis
  • Hepatozoonozis
  • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi
  • Beyin İltahabı (Encephalitis)

gibi hastalıklara sebep olabilmektedir.

KENEDEN KORUNMA

Öncelikle minik dostlarımızla birlikte yaşadığımız için hem onların hem de bizlerin sağlığı açısından onları bu parazitlere karışı korumamız gerekir. İlk olarak düzenli ve rutin olarak dış parazit uygulamalarını aksatmamalısınız. Veya onları korumak için ilaçlı tasmalar bulunmaktadır bunlardan alıp uzun süreli koruma sağlayabilirsiniz.

KEDİMİN ÜSTÜNDE KENE VAR NE YAPABİLİRİM

KÖPEĞİMİN ÜSTÜNDE KENE VAR NE YAPABİLİRİM

En doğru yöntem veteriner hekime götürmelisiniz. Kene çıkarma işlemini yaparken keneyi ezmeden ve derinin içine gömdüğü kan almak için kullandığı ağız organelini koparmadan çıkarmak gerekmektedir. Bu iki yanlıştan biri yapıldığı takdir de kene kendinde bulunan virüs ve kan paraziti etkenlerini minik dostunuza aktarır. Keneyi tutunduğu yerden çıkarmanın en doğru yolu kafasını bir kene pensi yardımıyla tutup sağa ve sola doğru çekilerek yavaş çıkarılmalıdır. Ağız organeli dediğimiz hortum şeklindeki kan emmeye yarayan kısmı içeride kesinlikle kalmamalıdır. Aynı bir çiviyi tahtadan çıkarmaya benzer.  Basit gibi gözükse de sonuçları minik dostunuz için ağır olabilir. Bu sebeple en başta söylediğimiz gibi veteriner hekiminizin size bu konuda en doğru şekilde yardımcı olacaktır. Yetişkin kenelerden temizlenmiş hayvanlar üzerine küçük küçük siyah taneler görünüyor ve bu taneler üzerine bastığınızda kırmızı renk veriyorsa mutlak kene yumurtasıdır. 15 gün içerisinde de kene yavrusu gelişip ortama gelecektir. Bu nedenle üzerinde kene görülen bir canlı 15 gün sonra tekrar ilaçlanmalıdır. 

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedide ve Köpekde Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.