,Kedime Aspirin verebilir miyim? | RanTe Veteriner Kliniği
Kedime Aspirin verebilir miyim?

Kedime Aspirin verebilir miyim?

Aspirin ağrı kesici yangı giderici ve ateş düşürücü olarak etki eden bir ilaçtır.Aspirinin etken maddesi olan asetilsalisilik asit bulunmaktadır.

KEDİNİZE ASPİRİN VERMEMELİSİNİZ.          

Karaciğerde bulunan UDP-glucuronyl tranferaz enzimi tarafından aspirinin etken  maddesi olan asetilsalisilik asitin elimine edilmesini sağlar. Kedilerde bu enzim bulunmadığı için asetilsalisilik asit elimine edilemez ve kedinizin zehirlenmesine neden olur.

Sadece aspirin için söyleyemeyiz, içeriğinde salisilik asit bulunan hiçbir ilaç veya besin maddesini kedimize veya köpeğimize kendi kendinize kullanmamalısınız.

Unutmayın! Beşeri ilaçlar insanlara uygun üretilmektedir. Evcil dostlarımız için olan ilaçlar onların metabolizmalarına uygun üretilmektedir.

Nasıl ki kendimiz bir ilaç kullanacaksak veya rahatsızlandığımızda doktora gidiyor veya danışıyorsak minik dostlarımız içinde aynısını yapmalıyız ve kesinlikle veteriner hekiminize danışmadan hareket etmemelisiniz. Özellikle kulaktan dolma bilgilerle antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü veya diğer amaçlarla beşeri kullanıma uygun ilaçları minik dostlarınıza uygulama yapmayınız.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Rahim İltihabı - Pyometra

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.