,Kedim Neden Kusuyor? | RanTe Veteriner Kliniği
Kedim Neden Kusuyor?

Kedim Neden Kusuyor?

KEDİM  KUSUYOR

KEDİLER NEDEN KUSAR?

Kedilerde sık karşılaşılan problem ise kusmadır.

Kusma kediler için her zaman hastalık olduğu anlamına gelmemektedir. Kediler kendilerini temizlemek için kendilerini yaladıklarında kendi tüylerini yutarlar ve sonrasında bu kendi tüyleri midelerini rahatsız edip kusmalarına neden olmaktadır. Kediler yuttukları tüylerini midelerinde birikmeden ya kusarak ya da dışkı yolu ile atmalarını kolaylaştırmak için malt kullanılması gerekmektedir. Kedilerde malt kullanımı ile mide de oluşacak birçok rahatsızlığı önlemiş olacaksınız.

Evde bir kedi dostunuz var ise sürekli genel durumunu kontrol ediyor olmanız gerekir.  Kediniz kustu ise sonrasında genel durumunu gözlemlemeniz gerekir. Halsizlik, ateş gibi herhangi bir anormal durum kusmayla birlikte görülüyorsa kedinizin ciddi sağlık problemi olabilir.

Kediler neden kusar;

Kediniz yukarıda anlattığımız gibi kendini temizleme sırasında tüy yutmuş ve bu tüyleri çıkartmak için kusuyor olabilir.

Yedikleri;  Bozuk gıda yemiş ise, verilen gıdaya alerjisinin olması, çimen yemesi, yabancı cisim yutması kedilerin kusmasına sebep olacaktır.

Mide hastalıkları; Mide de gastrit, mide deki ülser, mide tümörleri, mide de bulunan parazitler, midenin dönmesi ( gastrik dilatasyon volvulus), yabancı cisim bulunması sonucunda kedilerde kusma meydana gelebilir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi Köpek Aşıları Hakkında

Bağırsak hastalıkları; Kabızlık, bağırsak düğümlenmesi, yabancı cisimler kedilerin kusmalarına neden olabilir.

Diğer organlar; İç organ tümörleri, pankreatit, yemek borusundaki hasarlar, karaciğer iltihaplanması, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği  kedilerin kusmasına neden olur.

Hormonal ve metabolik hastalıklar; şeker hastalığında, tiroit bezi fonksiyon bozukluklarında, aşırı stres durumlarında yine kedilerde kusma şekillenebilmektedir.

Zehirlenme ve ilaç ; Kedilerde zehirlenme meydana geldiğinde ilk belirti olarak öğürme ve kusmalar şekillenir. Bazı ilaçlar kedilerin zehirlenmesine neden olur ve yine kedinin kusması ile sonuçlanır. Birkaç ilacın birlikte kullanımı ile de kedilerde kusmalar şekillenebilmektedir.

Kedilerde kusma ne kadar zamanda bir olduğuna bağlı olarak da ayrılabilmektedir bunlar;

Akut Kusma: Akut aniden başlayan demektir. Bir anda ortada hiçbir başka sebep yok iken oluşan kusmalara akut kusma denir. Akut kusmalar genelde tüy yutma, çimen yeme gibi durumlarda gözlemlenmektedir.

Aralıklı Kusma: Kediniz her gün 1-2 kere kusmaya başladıysa veya sabah akşam kusuyorsa hastalık habercisi olabilmektedir. Aralıklı kusmaların nedenleri arasında gıda alerjisi, metabolik veya hormonal hastalıklar, tümör, ülserler bulunmaktadır.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi ve Köpeklerde Kırıkların İyileşmesi

Kronik Kusma: Günde 3 ten fazla kusuyor ve bu aşağı yukarı her gün gerçekleşiyor ise kronik kusmadır. Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, zehirlenme, mide dönmesi, bağırsak düğümlenmesi, yabancı cisimler sonucunda mide bağırsak geçişlerinin tıkanması sonucunda kronik kusmalar şekillenir. Acil olarak veterinerine götürmeniz gerekmektedir. Kedinizin durumu bekledikçe kötüleşecektir.

Kedinizin kustuğunun içeriğinde kan var ise tümör, zehirlenme, ülser en kötüsü de iç kanama geçiriyor olabilir. En hızlı şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak kusma gerçekleştiği zaman takip edilmesi gerekmektedir. Kedinizin kusmuğunun içeriği, rengi, hangi süre ile, günde kaç kere kustuğu basit bir durum mu yoksa hastalığa bağlı olarak mı geliştiği konusunda biz hekimlere bilgiler verir. Her kusma hastalık değildir veya her kusma o kadar masum olmayabilir.

 

 

 

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.