,Kedim Hamile mi? | RanTe Veteriner Kliniği

Kedim Hamile mi?

Kedilerin hamile olduklarını belirlemek için abdominal palpasyon(karnın elle muayenesi), ultrasonografi ilk olarak kullanılacak yöntemlerindendir.

Radyografi veya laparoskopi ile de belirlenebilir.

Kedilerde abdominal palpasyon (elle muayene) ile gebelik tanısında hamileliğin ileri döneminde olması, idrar kesesi ve bağırsakların boş olması tercih edilir. Yağlı, şişman hayvanlarda, idrar kesesi ve bağırsakları dolu olan kedilerde teşhis zorlaşmaktadır.

Ultrasonla tanıda ise idrar kesesinin dolu olması istenir. Ultrasonla 25 günlükten sonra hamilelik teşhisi konabilir.

KEDİLER NE KADAR SÜREDE DOĞURUR?

Kedilerde hamilelik süresi 63-65 gündür mevsimsel ve ırk farklılıklarına bağlı olarak 3 gün önce veya geç olacak şekilde değişiklikler gösterebilir.

KEDİMİN DAVRANIŞLARI DEĞİŞTİ

Hamileliğin son günlerine yaklaştıkça davranışlarında değişimler gözlemleyebilirsiniz. Yalnız kalmak isterler, gözlerden uzak çoğunlukla karanlık sessiz bir ortam belirlerler.

Sürekli yer değiştirme ihtiyacı duyuyorlarsa onları orada rahatsız eden bir şeyler olabilir.

Bu gibi durumlarda gebeliği gerçekleştireceği evin mümkün olan en sakin bölgesinde kapalı bir alan veya kulübe gibi yapılarda barındırabilirsiniz.

Kaç bebek olduğunun bilinmesi önemlidir. Annenin çiftleştiği erkek kedi eğer ki anneye göre daha iri ise bebekler büyük olabilir ve bir bebek doğum kanalının tıkanmasına neden olabilir. Bunun sonucunda diğer bebekler dünyaya gelemeyebilir veya anne kedi aşırı zorlanabilir.

Kaçıncı doğumu olduğunu bilmemiz gerekir. Eğer ilk doğum ise annenin doğum kanalı yeterince gelişmediği için açılamamış olabilir ve bebek kanalda sıkışabilir. İki durumda da sezeryan operasyonu gerekebilir. Genellikle kedi ve köpeklerin ilk hamileliğinde veteriner hekim kontrolleri önemlidir. Evinizde doğum bu aşama riskli olabilir anne veya yavruları kaybetme riskini göze almamak için mutlaka hekiminize danışın.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedilerde ve Köpeklerde Kısırlaştırma

İstenmeyen gebelikler ve doğum kontrolleri için telefon numaramızdan kısırlaştırma, koruyucu hekimlik ve doğum desteği hakkında bilgi alabilirsiniz.