,Kedilerde / Köpeklerde Pire, Tedavi ve Korunma | RanTe Veteriner Kliniği
Kedilerde / Köpeklerde Pire, Tedavi ve Korunma

Kedilerde / Köpeklerde Pire, Tedavi ve Korunma

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte pire sayısında artış gözlemlenmektedir. Bu artışa bağlı olarak minik dostlarımızda pire görülme oranı artar.

Pire minik dostlarımızı ısırarak kaşınmalarına, o bölgenin kaşınmasına bağlı olarak tüylerde dökülme hatta alerjilere sebep olabilmektedir. Bu kadar masum değil tabi ki de pireler minik dostlarımıza bazı hastalıkları da bulaştırabilirler.PİRELERDEN MİNİK DOSTLARIMIZA BULAŞABİLECEK HASTALIKLAR

Murin tifüs:  Ana konakları farelerdir bu hastalığın. Pire fareden kanı emdikten sonra artık pirede bu etkeni taşımaya başlar. Enfekte pire kedimizi veya köpeğimizin kanını emdikten sonra hastalık etkenini minik dostumuza bulaştırmış olur.

Mycoplasma haemofelis: Kene sivrisinek ve pirelerden bulaşır. Etkeni taşıyan pire kediden kan emerken etkeni onun kanına bulaştırır. Mycoplasma haemofelis kırmızı kan hücrelerine tutunur. Bunun sonucunda vücudun savunma sistemi kırmızı kan hücrelerini yabancı olarak algılayıp saldırır. Bu da ateş anemi ve halsizliğe neden olur.

Tenyalar: Birçok etkeni bünyesinde bulundurabilen pireler iç parazitleri de yine kan yoluyla minik dostlarımıza aktarabilmektedir. Bu sebepten iç ve dış parazitlere karşı eş zamanlı olarak paraziter uygulamalar yapılmaktadır.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedime Aspirin verebilir miyim?

Deride irritasyon: Pireler ısırdıkları noktada lokal tahrişe, deri hastalıklarına (pire ısırığı dermatitisi) ve sistemik karakterde alerjik reaksiyonlara yol açarlar. Isırık dermatitisleri özellikle karında, bacak içlerinde ve kuyruk altında, ısırma ve kaşınmadan kaynaklanan kızarıklık, kabarcık oluşumu ile seyreder.

KEDİM EVDEN ÇIKMIYOR AMA PİRELENDİ

PİRE EVDE DURAN KEDİYE NASIL GEÇER?

Pireleri bizde minik dostlarımıza taşıyor olabiliriz. Pireler zıplayabildikleri için bizlerinde üstüne ayakkabısına vs zıplayabilir ve biz evdeki kedimize bu dış paraziti taşımış oluruz.

PİRE KEDİDEN İNSANA GEÇER Mİ?

PİRE KÖPEKTEN İNSANA GEÇER Mİ?

Evet geçebilir.

Geçen türleri vardır.

Fakat minik dostlarımızdan bize geçme ihtimalleri düşüktür. Kedi ve köpek vücut sıcaklıkları bizlere göre bir nebze daha fazla olduğu için kolay kolay geçmezler.

PİRE İLE MÜCADELE

Tabi ki de tedbiri elden bırakmamak gerekir ve kullanılan paraziter uygulamaya göre belirli aralıklarla dış parazit uygulamalarını ihmal etmemelisiniz. Dostunuza pire ve kenelere karşı etkili olan tasmalardan takabilirsiniz. Unutmayın; Pireler kışın yok olmaz. Sadece bekleme aşamasındadır. Uygun ortam olduğunda tekrarlayacaktır.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Lyme Hastalığı Nedir? Köpeklerde Lyme Hastalığı Belirtileri Nedir?

UYARI: Petshoplarda bulunan bazı parazit ilaçları minik dostlarımızı zehirleyebilmektedir.

Eğer minik dostunuzda yoğun enfestasyon(Çok hücreli asalakların oluşturduğu enfeksiyonlara) var ise veteriner hekiminizle görüşerek o size takip etmeniz gereken yolları anlatacaktır.

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.