,Kediler ve Köpekler neden İshal (diarrhea) olur? | RanTe Veteriner Kliniği
Kediler ve Köpekler neden İshal (diarrhea) olur?

Kediler ve Köpekler neden İshal (diarrhea) olur?

KEDİM NEDEN İSHAL OLDU

KÖPEĞİM NEDEN İSHAL OLDU

Kedilerde ve Köpeklerde ishal genellikle karşılaşılan bir durumdur. Evcil hayvanlarda ishal zaman zaman ortam, besin, çevre, yaşam koşulları, sindirim ve boşaltım sistemi bozuklukları, gibi nedenlerde ortaya çıkabilir. Önemsiz gibi görünen bu durum profesyonel bir tedavi uygulanmadığında riskli sonuçlara neden olabilmektedir. Ülkemizde ve Dünyada evcil hayvanlarla ilgili böyle bir istatistik tutulmasa da 2015 yılındaki kayıtlarda Dünya’da 2.4 Milyar insan ishale yakalandı. Bu insanlardan 1.3 Milyon insan hayatını kaybetti. Kedide ve Köpekde İshal’e (diare) neden olabilecek bazı durumları sizin için aşağıda anlatmaya çalıştık.

Stres: İshalin en büyük nedenlerindendir. Yer değişikliği, yorgunluk, yolculuk gibi faktörler stres ve strese bağlı ishale neden olabilir. Bu basit bir ishaldir ve stres ortadan kalktığında ishali de düzelecektir.

Üşütme: Basit ishal sebeplerinden bir diğeri de budur. Ortamın, yatığı yerin, içtiği suyun soğuk olması, neden olabilir. Soğuğa karşı çoğu dayanıklıdır ama dayanıklılar ama minik dostlarımızda üşüyebilirler.

Beslenme: En büyük ishal nedeni aslında beslenmeden kaynaklı olanlardır. Normal diyet programının değişmesi, mamalar arası hızlı geçiş yapılması, yağlı besinler verilmesi, ev yemeklerinden dayanamayıp vermek, bozulmuş gıdaların verilmesi ki zehirlenmelere neden olabilir, çiğ et verilmesi enfeksiyonlara neden olup ishale neden olabilir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Giardia Nedir?

İç Parazitler: Özellikle yavru kedi , köpeklerde ishalin önemli nedenleri arasındadır. Sindirim sistemi ve bağırsak mukozasını olumsuz etkileyen parazitler aynı zamanda bağışıklık ve gelişim üzerine de olumsuz etkiler yapar. Ve ne yazık ki tedavi edilmeyen iç parazitler yavru dostlarımızın ölümüne bile neden olabilmektedir.

Basit Sindirim Sistemi Enfeksiyonları: Basit enterit vakalarında ishal görülebilir. Bunun çok fazla sebebi vardır. Genellikle bağırsak sistemini düzenleyici  ilaçlar veya kısa süreli ve düşük dozda antibiyotik kullanımı ile geçerler.

Ciddi Enfeksiyonlar: Köpeklerde parvoviral enterit, coronavirusun neden olduğu enterit, distemper… Kedilerde ise panleukopenia gibi ciddi enfeksiyonlar ishalin nedenleri arasındadır. Bu hastalıklarda ishal ile beraber daha farklı belirtilerde ortaya çıkar. En kısa zamanda veteriner hekime götürülüp teşhis konulduktan sonra tedavisine başlanmalıdır. Tabi ki en başta yapılması gereken aşılarını tam ve düzenli olarak yaptırmaktır.

Pankreatitis: Pankreasın iltihaplanması anlamına gelmektedir. Belirtilerden birisi ishaldir. Pankreas sindirim için enzim üreten bir organdır ve iltahaplandığı zaman işlevini yerine getiremez ve kusma ishallere neden olabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Özellikle gıda alerjilerine veya ilaç alerjilerine bağlı olarak şekillenebilir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Giardia Nedir?

Zehirlenmeler: Ağız yolu ile alınan zehirli gıdalardan sonra görülebilmektedir.

Diğer Organlara Ait Bozukluk ve Hastalıklar: Başta karaciğer ve böbrek olmak üzere bazı organlar ile ilgili hastalıklar ve çalışma bozuklukları çeşitli derecelerde ishallere neden olabilir.

Sindirim Sistemi Tümörleri: Sindirim sistemi organlarından mide veya bağırsaklardaki tümörler kronik ishallerin nedenleri arasındadır.

Hormonal Sistem Bozuklukları: Bazı hormonal sistem hastalıkları ve bozuklukları ishale neden olabilir. Buna en bilinen örnek hipertiroidizmdir. Tiroid bezinin fazla çalışması ile özellikle kedilerde ishal görülebilir.

KÖPEĞİM İSHAL NE YAPMALIYIM?

KEDİM İSHAL NE YAPMALIYIM?

Öneriler

  • İshalin en büyük nedeni beslenme ile alakalı nedenlerdir. Evcil minik dostunuza mamadan başka bir şey vermemeye özen gösterin. Mama değişimleri yaparken de veteriner hekiminize danışın.
  • İshal basitte olsa uzun süreli olması dostunuz için tehlikelidir. Çokça sıvı kaybettiği  anlamına gelir. Kaybedilen sıvının serum desteğiyle yerine konması gerekmektedir.
  • Dostlarınızın viral ve bakteriyel hastalıklara yakalanmalarını önlemek için aşılarını tam ve zamanında yaptırmalısınız.
  • Dışkıda kan veya koyu kahverengilik görürseniz örnek alıp hekiminize başvurmalısınız.
  • Yüksek lifli, yağ oranı düşük veya yumuşak bir diyete başlayın. Yumuşak (mideye dokunmayan) diyetle, yağ ve kemikleri çıkarılmış haşlanmış tavuk ya da yağı alınmış doğranmış haşlama et ve pişirilmiş beyaz pirinç ve haşlanmış patates kullanarak evde yapılabilir. (bu ev yapımı yumuşak diyet sadece ishali kontrol etmek amaçlı kısa süreli bir diyet olmalıdır. Uzun süreli-sürekli-bir diyet gibi hayvanınız için gerekli olan yeterli besinleri içermez.)
  • Yumuşak diyete başladıktan 2 ya da 3 gün sonra ishal hafiflerse, yavaş yavaş hayvanın düzenli yediği mamayı karıştırın ve 1 hafta süresince normal diyetine dönün. Normal diyete dönme teşebbüsleri başarısız olur ve ishal yeniden başlarsa, evcil hayvanınızı fazla zaman geçmeden Veteriner Hekim’e götürmeniz sağlığı açısından gereklidir.
Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Giardia Nedir?

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.