,Kedi Yüksekten Düşme Neden Olur? | RanTe Veteriner Kliniği
Kedi Yüksekten Düşme Neden Olur?

Kedi Yüksekten Düşme Neden Olur?

Kedim Yüksekten Düştü

Kedim Pencereden Atladı

Kedim Yüksekten Düştü” ve “Bi anda Kedim Camdan Atladı“. Bu iki cümle neredeyse en çok duyduğumuz cümleler sıralamasında ilk sıralarda diyebiliriz. Kediler, Özellikle de yavru kediler bazen fazla hareketli olabilirler. Siz daha fark edemeden çok hızlı bir şekilde pencere kenarında kendisini bulabilirsiniz. Yaz ayları yaklaşıyor ve sıcaklar yüzünden evlerimizde cam açmaya başlayacağız. Ama eğer evimizde bir kedimiz var ise onun güvenliğini sağlamakta bize düşüyor. “Atlamaz benim Kedim” demeyin. Kuş görür, sinek görür, uçan yaprak görür, onu kovalamak için bile olsa açık olan camdan atlayabilir veya balkon veya pencere kenarında gezerken kayıp aşağıya düşebilir. Minik kedi dostlarımızın hayatlarını ve sağlıklarını tehlikeye atmamak için önlemler almanız gerekiyor. Sanıldığı gibi kediler dokuz canlı değildirler veya kediler her zaman dört ayak üstüne düşmezler.

Yüksekten Düşen Bir Kedi Omurilik Zedelenmesi nedeniyle Dışkı Kontrolünü Yitirmiş

Kedilerde Yüksekten Düştüğünde Oluşabilecek Sağlık Problemleri

Kedi Yüksekten Düşünce Oluşabilecek En Belirgin Problem Kırık

Kediler yüksekten düştüğünde görülebilecek en bariz şey Kırıktır. Düştüklerinde oluşan basınç yüzünden kemikler yüksek fiziksel kuvvete maruz kalır ve kırıklar şekillenebilir. Ayrıca düştüğü zeminle alakalı olarak da bir değil birden fazla kemikte kırıklar şekillenebilir. Bacaklarda kaburgada omurgada veya çenede kırıklar gözlemlenebilir. Kediler sanılanın aksine yüksekten düşerken her zaman 4 ayak üstüne düşmezler. Özellikle 1 metreyi geçen yüksekliklerde yön ve zamanlama ayarlamak onlar içinde kolay değildir. Unutulmaması gereken durum yükseklik arttıkça çarpmanın şiddeti de artacağından düşme sonrasında kırık ve iç kanama gibi riskler de artacaktır.

Kısa mesafelerde 4 ayak üstüne düşebilirler ancak yüksekten düşen kediler için bu durum geçerli olmayabilir.

Yüksekten Düşen Kedilerde İç Kanama

Yüksekten düşen bir kedide iç kanama oluşması ihtimali oldukça yüksektir.

İç kanama belirtisi olarak;

  • Kusma,
  • Kulak, Ağız veya Burundan Kan Gelmesi,
  • Denge Kaybı gibi açık belirtili semptomlar şekillenebilir.

Kedimin bir şeysi yok yüksekten düşmesine rağmen sapasağlam demeyin. İç kanamalar her zaman erken belirti vermez hatta hiç belirti vermeden kedinizin ölümüne neden olabilir. Travma sonrası iç kanama her zaman kontrol edilmelidir. Maalesef Palpasyon(Elle Muayene) veya Fiziksel Kontrollerle Kedi Sahibinin bunu anlaması kolay değildir. Profesyonel yardım için en hızlı şekilde kontrollerini yaptırmak için veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

Yüksekten Düşen Kedilerde Damak Yarığı

Kediler yüksekten düşerken ön ayaklarının üstüne düşerler ise ve kendilerini tutamazlar ise damak yarığı şekillenebilir.

Damak yarıldığı zaman ağızdan kan gelme gözlemlenir. Ağzını açıp damağını kontrol etmelisiniz. Eğer damak yarığı var ise kedinize yemek ve su vermemelisiniz. Damak yarığı olduğu halde yemek yer veya su içerse akciğerlerine kaçar ve kedinizin ölmesine neden olabilirsiniz. Genellikle o heyecanla kedinizin ağzını kontrol etmekte zorlanabilirsiniz veya kediniz korkudan ağzını açmak istemeyebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta çenesinde de kırık veya çatlak olabileceğini göz ardı etmeden kibarca kedinizin ağzını kontrol etmelisiniz. Görseldeki gibi bir durum ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden Veterinerin ile irtibata geçin.

Kedilerde Yüksekten Düşme Sonrası Damak Yarığı

Yüksekten Düşen Kedilerde Yaralanmalar

Eğer ki yüksekten düşen bir kediniz var ise öncelikle fiziksel durumunu kontrol etmelisiniz. Düştüğü yer veya zemine bağlı olarak herhangi bir yerinde ciddi yaralanmalar olabilir. Yaralar tedavi edilmez ise enfeksiyon oluşup akıntılı büyüyen bir yaraya neden olabilir.

Sonuç olarak kediler yüksek kenarlarda gezmeyi, kuşları ve böcekleri yakalamak uğruna da olsa camdan düşüp kendilerini istemeden de olsa yaralayabilir hatta bu durum sonucunda ölümlerine neden olabilirler. Bu sebeple evde baktığımız minik dostlarımız için gereken önlemleri almalıyız. Camları teller kapatabilir balkonu kapattırabilir veya hiç camı açmayıp kapalı
tutabilirsiniz. Özellikle Vasisdas Şeklinde Yarım üstten açılan camlarda kedilerin araya sıkışarak karın ve yan bölgelerinde ciddi yaralanmalara sebep olduğu bilinmektedir