Kedi Yüksekten Düşme Neden Olur? | RanTe Veteriner Kliniği
Kedi Yüksekten Düşme Neden Olur?

Kedi Yüksekten Düşme Neden Olur?

KEDİNİZ YÜKSEKTEN Mİ DÜŞTÜ

KEDİM PENCEREDEN ATLADI

Yaz ayları yaklaşıyor ve sıcaklar yüzünden evlerimizde cam açmaya başlayacağız. Ama eğer evimizde bir kedimiz var ise onun güvenliğini sağlamakta bize düşüyor. Atlamaz benim kedim demeyin. Kuş görür sinek görür onu kovalamak için bile olsa açık olan camdan atlayabilir veya balkon veya pencere kenarında gezerken kayıp aşağıya düşebilir. Minik kedi dostlarımızın hayatlarını ve sağlıklarını tehlikeye atmamak için önlemler almanız gerekiyor. Sanıldığı gibi kediler dokuz canlı değildirler veya kediler her zaman dört ayaküstüne düşmezler.

KEDİLERDE YÜKSEKTEN DÜŞTÜĞÜNDE OLUŞABİLECEK SAĞLIK PROBLEMLERİ

KEDİ YÜKSEKTEN DÜŞÜNCE OLUŞABİLECEK EN BELİRGİN PROBLEM KIRIK

Kediler yüksekten düştüğünde görülebilecek en bariz şey kırıktır. Düştüklerinde oluşan basınç yüzünden kemikler yüksek fiziksel kuvvete maruz kalır ve kırıklar şekillenebilir. Ayrıca düştüğü zeminle alakalı olarak da bir değil birden fazla kemikte kırıklar şekillenebilir. Bacaklarda kaburgada omurgada veya çenede kırıklar gözlemlenebilir.

YÜKSEKTEN DÜŞEN KEDİLERDE İÇ KANAMA

Yüksekten düşen bir kedi de iç kanama oluşması ihtimali oldukça yüksektir. İç kanama belirtisi olarak kusma,  kulak, ağız veya burundan kan gelmesi, denge kaybı gibi semptomlar şekillenebilir.

 Kedimin bir şeysi yok yüksekten düşmesine rağmen sapasağlam demeyin.  İç kanamalar her zaman erken belirti vermez hatta hiç belirti vermeden kedinizin ölümüne neden olabilir. Bu nedenle en hızlı şekilde kontrollerini yaptırmak için veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

YÜKSEKTEN DÜŞEN KEDİLERDE DAMAK YARIĞI

Kediler yüksekten düşerken ön ayaklarının üstüne düşerler ise ve kendilerini tutamazlar ise damak yarığı şekillenebilir.

Damak yarıldığı zaman ağızdan kan gelme gözlemlenir. Ağzını açıp damağını kontrol etmelisiniz. Eğer damak yarığı var ise kedinize yemek ve su vermemelisiniz. Damak yarığı olduğu halde yemek yer veya su içerse akciğerlerine kaçar ve kedinizin ölmesine neden olur.

YÜKSEKTEN DÜŞEN KEDİLERDE YARALANMALAR

Eğer ki yüksekten düşen bir kediniz var ise öncelikle fiziksel durumunu kontrol etmelisiniz. Düştüğü yer veya zemine bağlı olarak herhangi bir yerinde ciddi yaralanmalar olabilir. Yaralar tedavi edilmez ise enfeksiyon oluşup akıntılı büyüyen bir yaraya neden olabilir.

Sonuç olarak kediler yüksek kenarlarda gezmeyi, kuşları ve böcekleri yakalamak uğruna da olsa camdan düşüp kendilerini istemeden de olsa yaralayabilir hatta bu durum sonucunda ölümlerine neden olabilirler. Bu sebeple evde baktığımız minik dostlarımız için gereken önlemleri almalıyız. Camları teller kapatabilir balkonu kapattırabilir veya hiç camı açmayıp kapalı tutabilirsiniz.

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.