,Kedi ve Köpeklerde Aşı Sonrası Şişlik | RanTe Veteriner Kliniği
Kedi ve Köpeklerde Aşı Sonrası Şişlik

Kedi ve Köpeklerde Aşı Sonrası Şişlik

Sıkça karşılaştığımız sorulardan biridir. Kedime aşı yaptırdım aşı yapılan bölgede şişlik oluştu ve geçmiyor. Köpeğime aşı yaptırdım aşı yapılan bölgede şişlik oluştu neden?

AŞI SONRASINDA ŞİŞLİK OLUŞMA NEDENLERİ

Aşı sağlıklı minik dostlarımızı belli başlı hastalıklardan korumak için yapılmaktadır. Minik dostunuzun vücuduna yabancı bir sıvı enjeksiyonla zerk edilir. Aşı uygulamaları miniklerimize deri altı veya kas içi yolla uygulanır. Uygulanan bölgede aşıya tepki oluşabilir. Uygulanan aşıyı yabancı cisim olarak algılayıp vücut kendisini koruma amaçlı o bölgeye kan akışını hızlandırır. Eğer vücut bu denli masum ve küçük bir tepki veriyor ise en fazla 4 hafta içerisinde o şişlik emilip yok olacaktır.

Minik dostlarımızın vücutları bazen olması gerekenden daha şiddetli bir tepki göstererek alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Minik dostunuzda alerji oluştuğu taktir de ateşi çıkar, titrer ve ağzı köpürmeye başlar. Alerjik bir durum olduğunu gözlemliyorsanız acilen veteriner hekimine götürüp durumu anlatmalısınız. Alerji önlenip sonrasında ise uygulanan aşının ya markası değiştirilmeli yada bir daha aşı uygulaması yapılmamalıdır.

AŞI SONRASINDA OLUŞAN ŞİŞLİK APSEMİDİR?

Miniklerimizin vücudunda aşı yapılmasıyla birlikte uygulanan aşı miktarı kadar şişlik oluşması normaldir. Aşının emilimi herhangi bir problem yok ise 2 gün sürecektir. Ama bu şişlik aşı yapıldıktan 2-3 gün sonra ortaya çıkmış ise apse olabilir. Enjeksiyon apsesi enjeksiyon yapılan bölgenin temiz olmaması yapılan iğnenin temiz yeni açılmış olmaması gibi nedenlerden dolayı enjeksiyon apsesi şekillenebilir.  Apse olup olmadığına bölgenin temizlenip punksiyon ile içeriğine bakılıp karar verilir ve apse ise antibiyotik kullanımı apsenin boşaltılması ile tedavisi mümkün olmaktadır.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedilerde FIV Hastalığı, Kedi AIDS'i nedir?

DOLAŞIM PROBLEMLERİNE BAĞLI ENJEKSİYON SONRASI ŞİŞLİK OLUŞUMU

Deri altı yolla aşı ilaç ve serum uygulamaların emiliminin gerçekleşmesi gerekir. Bu emilimde ne kadar kan dolaşımı hızlı ve düzgün ise o denli çabuk olacaktır. Emilimde problem ve gecikme var ise minik dostunuz dolaşım problemi yaşıyor olabilir. Dolaşım ile ilgili kontrollerinin yapılması dehidrasyon durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir.

ENJEKSİYON TRAVMALARINDAN KAŞINMA YÖNTEMİ İLE KORUNMA

Muayene masasına koymadan önce minik dostunuzun sizler tarafından enjeksiyon yapılacak bölgeyi kaşımaya başlamasını istiyoruz bu sırada o bölgedeki kan akışını artırıp ilaç emilimi hızlandırıyoruz. Aynı zamanda da enjeksiyon sırasında canın acımasına bağlı zıplamasını engelleyip iğnenin hasar oluşumunu önleyerek miniklerimize hissettirmeden enjeksiyon uygulamamızı gerçekleştirmiş oluyoruz.

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.