,Kedi Köpek Neden Kusar? | RanTe Veteriner Kliniği
Kedi Köpek Neden Kusar?

Kedi Köpek Neden Kusar?

KUSMA NEDİR ?

Kusma mide içeriğinin ağızdan tazikli bir şekilde boşalmasıdır. Kusma sayısının artması su kaybının artmasına yol açar. Su kaybı kandaki sıvı elektrolit dengesini bozar. Bu durumda da vücut sistemlerinde bozulmalara meydana gelir.

Kusma  beyin bulunan  kusma merkezinden sinir aracılığıyla mideye ulaşan uyarı sinyalidir. Aslında vücudun etkili bir savunma sistemidir. Yenilen yabancı bir cismin vücuttan atılması, toksik maddelerin aynı şekilde vücuttan uzaklaştırılması bazen hayat kurtarıcı olabilir.

KUSMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

  Kusmaya birincil sebep olan etkenler; parazitler toksinler, yabancı cisimler

Kusmaya birincil sebep olan hastalıklar; gıda alerjisi, mide ülseri, gastrit, enflamatuar bağırsak hastalıkları

İkincil olarak da mideyle bağlantılı olmayan hastalıklar; tiroidle ilgili rahatsızlıklar, pankreatit, pyometra(rahim iltahabı), böbrek karaciğer hastalıkları,köpeklerde parvovirus(kanlı ishal) veya distemper(gençlikhastalığı),kedilerde panlökopeni hastalığı (kedi gençlik)

KUSMA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

   Miniklerimiz kusarken midelerinde kasılmalar arkasından öğürme şekillenir ve mide içeriği dışarı atılır. Buna karşılık öğürme olmadan yemek borusundaki içeriğin mide kasılması şekillenmeden pasif olarak dışarı çıkması bizim için klinik anlamda kusma değildir. Bu iki kavramın birbirinden ayrımı önemlidir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

      Evcil hayvanınızda yukarıdaki tanımlamada olduğu gibi kusma şekillendiyse, veteriner hekiminiz tarafından tanı konulup tedavi uygulaması gerekmektedir. Olası nedenlerin listeni daraltmak için, hekiminiz minik dostunuzun yaşını ve türünü değerlendirecektir.

 Örnek verecek olursak köpeklerde ve kedilerde kusmayı değerlendirirken; Kilo kaybı, su içme isteğinin artışı, üst düzeyde kusmanın olması kedide böbrek hastalığını veya tiroid gibi tıbbi bir problemi işaret ederken, enerjik genç bir köpekte yabancı cisim yemiş olabileceğini düşünebiliriz.

Hekiminiz olasılıkla kilo kaybı,  kullanılan ilaçlar, iştahta ki değişiklikler, yemek yemesi ile kusma arasındaki süre gibi detaylı sorular soracaktır. Karın ağrısı, dehidrasyon(su kaybı) ya da kusmayla ilgili değişimleri tespit etmek için fiziksel muayene yapacaktır. Kusma içeriğindeki değişimler hekiminizin tanı koymasını etkileyebileceği (örneğin, siyah kahve zemin midede kanamanın varlığını gösterebilir veya yeşil safra olarak nitelendirilebilir) için yanınızda örnek götürmek isteyebilirsiniz.

      Hekiminiz aynı zamanda kan, dışkı ve idrar ile ilgili labaratuvar testleri önerebilir. Röntgen veya baryumlu röntgen çekimleri gerekebilir.

KUSMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

      Uzun süreli ve şiddetli  kusma dehidrasyona sebep olur, bu durumda acilen sıvının ve kaybolan minerallerin yerine konup sıvı elektrolit dengesinin sağlanması gerekmektedir. Pek çok vakada kusmanın kontrol altına alınması (bazı olgularda tehlikelidir) tercih edilir.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedilerde FİP (Corona Virüsü) Nedir?

     Gıda alerjisine bağlı kusmalar şekillendiği zaman uygun diyet mama, yabancı cisim durumlarında operasyon, zehirlenmelerde sıvı sağaltımı, parazit kaynaklı ise paraziter tedavi, diğer hastalıklar var ise hem hastalığın tedavisi hemde kusmayı durdurmak için gerekli tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

KUSMAYI NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Minik dostunuzun kusması bir sağlık sorunun olduğunu size göstermelidir. Kusan kediniz veya köpeğinizin önünden bir süreliğine mama ve suyunu kaldırmanız gerekir. Kaldırdığınız halde hem yemeden hem de içmeden hala kusmaya devam ediyorsa hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Bazen kusmanın nedenini belirlemek çok zor olabilir. Hayvan sahibi olarak en büyük görev size düşüyor. Dostunuzun ne yediği ne içtiğini takip ettiğiniz takdirde hekiminize daha açıklayıcı bilgiler verebilirsiniz. Hekiminizin de teşhis koyup tedaviye başlama süresini kısaltmış olursunuz.

Ulaşabileceği yerlerde toksik maddeler bulundurmamalı, evde herhangi yenilebilir gıda dışında herhangi bir şey yiyor mu diye yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Mama değişikliğine bağlı olarak da görülebilen kusmalar mevcuttur. Mama değişimi yaparken önceki mamasının ve yeni mamasını karıştırarak vermelisiniz. Her şeye rağmen kusma devam ediyorsa , profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var diyebiliriz.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedime Aspirin verebilir miyim?

Bir Yanıt Bırak

Your email address will not be published.