,Pediatrik ve Geriatrik Hasta Takibi | RanTe Veteriner Kliniği

Pediatrik ve Geriatrik Hasta Takibi

Ana Sayfa / Hizmetlerimiz / Pediatrik ve Geriatrik Hasta Takibi

Pediatrik hastalarda anne ve babanının sağlıklı olup olmaması, genetik rahtsızlıklarının bulunup bulunmaması, annesini ne kadar emdiği bize bağışıklık sistemi ile ilgili genel bilgiler verir. Buna bağlı olarak aşı takvimi düzenlenir ve her aşı öncesi hasta sahibinden anemnez alınıp genel muayenesi yapılır.

Her ay rütin veteriner hekimine götürülüp boy kilo ve gelişiminin normal olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bunun dışında genel durumunda herhangi bir değişiklik fark edildiğinde; İdrardaki ve  dışkıdaki anormallikler, ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi genel durumundaki bozulmaların sonucunda hekiminizegötürmelisiniz. Çünkü erken teşhis edilmesi ve buna bağlı olarak tedavi edilmesi; başta immunmodülatörler(bağışıklık sistemini aktif hale getiren ilaçlar), antibiyotikler, vitamin, mineral ve gıda takviyerleri ile minik dostlarımızın daha çabuk toparlanıp hayata daha sıkı tutunmalarına yardımcı olacaktır.

Geriatrik hastalarda sağlık durumuyla ilgili bir şikayetleri olmasa dahi yılda en az iki kere kan tahlilleri kontrol edilip sağlık taramasından geçmeleri gerekmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak iskelet ve kas, dolaşım, sinir, sindirim ve boşaltım sistemlerinde rahatsızlıklar şekillenebilir. Bu rahatsızlıklar için medikal, palyatif ve destekleyici tedaviler uygulanmaktadır