Ortopedi ve Travmatoloji | RanTe Veteriner Kliniği

Ortopedi ve Travmatoloji

Ana sayfa » Hizmetlerimiz » Ortopedi ve Travmatoloji

Minik dostlarımızda görülen iskelet sistemindeki rahatsızlıkları inceleyen bölümdür.

Bu bölüm kırıklar çatlaklar eklem rahatsızlıkları ve eklem yerlerinden kemiğin ayrılması yani çıkıkları kapsar.

Kemikler vücudun ağırlığını taşıyan iskelet sisteminin temelini oluşturan yapılardır ve sert yapıdadırlar. Fizyolojik sınırın üzerinde bir travma ile karşılaştıklarında anatomik bütünlüklerini kaybederler. Kuvvetine şiddetine ve kemiğin absorbe etme yeteneğine bağlı olarak çatlak kırık çıkıklar şekillenebilir.

Çıkıklar genetik olarak , olması gerekenden daha hızlı büyüyen ve kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak kemik gelişimini tam sağlayamamış miniklerimizde gözlemlenebilir.

Öncelikle bu gibi duruları önleyebilmek için minik dostlarımıza vitamin desteklerini sağlamak doğru ve dengeli beslenmelerini sağlamak, düzenli olarak egzersizlerini yaptırmak veteriner kontrollerine zamanında götürmeniz gerekmektedir.

Herşeye rağmen engelleyemediğimiz durumlarda şekillenebilir. Bunlar travmalar sonrası gerçekleşen durumlardır. Araba çarpması, yüksekten düşme, patinin dar yerlere sıkışması, üstüne ağır bir cisimin düşmesi vb durumlarda da kırık çatlak çıkıklar oluşabilir.

Öncelikle rahatsızlığın ne olduğunu saptayabilmek için muayenesi gerçekleştirilir. Ardından röntgenle tam olarak görülmesi sağlanır. Kırığın şekillerine göre tedavi yöntemi belirlenir. Bandaj, alçı ve operasyon olarak hekim belirler. Eğer ameliyat kararı verildiyse öncelikle genel durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın genel durumu iyi ise operasyona alınıp pin plak vb çeşitli yöntemlerle kırık uçlar bir araya getirilip hareket etmesi engellenir.

Eğer hastanın genel durumu iyi değilse öncelikle genel durum bozukluğu ortadan kaldırılıp genel durumu düzelince operasyona alınmalıdır.

İyileşme süreci 4 16 hafta sürer.

Çatlak oluştuğu durumlarda alçı veya bandaja alınarak o kemiğin hareketsizliği sağlanmaya çalışılır ve sizden de hareketlerini kısıtlamanız istenir. Eğer minik dostunuz aşırı derecede haylaz değilse kısa sürede iyileşme gözlemlenecektir.

Çıkıklar ise eklemi oluşturan kemiklerin özellikle ekleme yakın bölgesinde oluşan kırıklar ve deformasyonlar, diz kapağı kemiğini tutan bağların gevşekliği veya kopması gibi bir nedene bağlı oluşabileceği gibi özellikle küçük ırk köpeklerde doğmasal anomali olarak görülen kemik formundaki bozukluklar da oluşum nedenleri arasındadır.

Çıkığın tedavisinde ise yerine oturtma veya operasyon gerekebilmektedir. Eski ve tekrarlayan durumlarda operasyon tercih edilmelidir.

Kliniğimizde kırık tedavileri çıkık tedavileri ve çatlak için tedavi yöntemlerinin hepsi uygulanmaktadır.