Paraziter Uygulama | RanTe Veteriner Kliniği

Paraziter Uygulama

Ana sayfa » Hizmetlerimiz » Koruyucu Hekimlik » Paraziter Uygulama

Paraziter uygulama: Dönemsel olarak farklılık gösteren parazitler dostlarımızın sağlını ve yaşam kalitesini önemli derecede bozmaktadır. Belli dönemlerde yapılması gereken paraziter uygulamalar sayesinde dostlarımızın yaşam kalitesi ve sağlığını korumuş oluruz.

Kendilerini yalayarak temizlemelerinden dolayı diilerinden tüylerine tüylerine yerleşen parazitlerinde dillerine bulaşma riski vardır.Tüylere yerleşen parazitler insan eline bulaşarak enfeksiyona sebep olmaktadır. Hem kendimizi hemde minik dostlarımızı parazitlerden korumak için paraziter uygulamaların zamanında aksatılmadan yapılması tavsiye edilmektedir.

Dış paraziter

Dış parazitler, hayvanlarımızın çok dışarı çıkıp gelmesiyle bulaşırlar. Nadirde olsa bizlerde ayakkabı kıyafet gibi aracı taşıyıcılarla eve getirip oradan hayvanlarımıza geçmesine sebep olabiliriz.

Bu uygulama: Pire, kene, bit ve vücut kurdu için uygulanmaktadır. Veterinerinizin önerdiği bir dış parazit uygulaması kullanılmalıdır. Doz ayarlaması veya hayvan cinsine uygun olmayan dış paraziter uygulamalar dostlarımızın zehirlenmelerie sebep olabilmektedir.

Uygun dozdaki preperat dostumuzun yalamak için erişemeyeceği enseye tüylerin dip kısmına dökme şeklinde uygulanır. Deri altına hızlıca emilir ve etkisini göstermeye başlar.

Yazın ayda bir kışın iki ayda bir olacak şekilde uygulanmalıdır. Etki etmediyse eğer 15 gün sonra tekrar uygulanabilmektedir.

İç paraziter

Dostlarımızın midesinde bağırsağında kalbinde görülebilecek parazitler için uygulanır. Miniklerimizi korumak adına dışarıdan herhangi bir şey yemelerini engellememiz gerekmektedir. İç paraziti olan ve paraziter uygulaması yapılmamış dostlarımızın yaşamları tehlikededir. Zamanında paraziter uygulamaların yapılması gerekir.

Kilo ve hayvan türüne uygun dozda hap yutturma veya iğne zerk edilmesiyle uygulanabilmektedir. Uygulamadan sonra dışkı yolu ile parazitlerden kurtulduklarını görmek mümkündür.