,Doğum ve Jinekoloji | RanTe Veteriner Kliniği

Doğum ve Jinekoloji

Ana Sayfa / Hizmetlerimiz / Doğum ve Jinekoloji

Doğum, sezeryan, piyometra (rahim iltahaplanması), orşidektomi operasyonlarını kapsamaktadır. Aynı zamanda gebelik muayenesi,  vagina ve penis muayenesi, smear testini de içerir.

Miniklerimizin seksüel siklus dönemlerinin kontrolleri ve belirlenmesi gerektiği zaman hasta sahibinin isteğine bağlı olarak çiftleşme zamanlarını belirleyip yönlendirmekte biz veteriner hekimlerin görevlerindendir.

Meme sağlığı ve hastalıkları, enfeksiyon durumlarında iyileştirilmesi travma ve tümör gibi durumlarda cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.

Kastrasyon:

Erkek hayvanlarda uygulanan kısırlaştırma işlemidir. Testislerin cerrahi müdahale ile alınması işlemidir.

Cinsel olgunluğa erişip gelişimini tamamlamış olan aşağı yukarı 6 aylık olduklarında veteriner hekim tarafından minik dostunuzu kontrol ettirdikten sonra eğer hekiminiz uygun görürse  bu cerrahi müdahaleyi gerçekleştirebilir.

Bu müdahale genel anestezi altında uygulanmaktadır. Ameliyat öncesinde 8 saat açlık gerekmektedir. Ameliyattan 2 3 saat sonra mama ve su verilebilir. Minik dostunuzu herhangi bir sorun yaşanmaz ise yemeğini yedikten sonra evinize götürebilirsiniz.

Ameliyat bölgesinde kızarma, morarma veya ödem görülebilir. 1 hafta içerisinde düzelecektir.

Ovariohisterektomi:

Dişi kedi ve köpeklerde kısırlaştırma operasyonudur.

Operasyon öncesinde minik dostumuza damar yolu açılır, genel anestezi uygulanır, işlem yapılacak bölge traşlanır ve asepsi antisepsisi yapılır. Sonrasında hekim göbek deliğinin köpeklerde hemen gerisinden kediler de ise daha gerisinden operasyona başlar.  Her iki kornu uteri ve ovaryumların, korpus uteri ile birlikte operatif olarak alınmasıdır. Yapılan müdahele  ile üreme istekleri tamamen ortadan kalkar. Böylece östrüs ( kızgınlık) sürekli ve geri dönüşümsüz olarak engellenmiş olur.

Minik dostunuzun kısırlaştırılması bir operasyondur. Muayenesi ve gerekli tahlillerin yapılmadan operasyona alınmaması tavsiye edilir. Operasyon öncesi 8 saat açlık gerekir. Operasyon bitiminde anesteziden ayıldıktan 2-3 saat sonra yemek ve su verilebilir. Genel durumuna göre 2 veya 3 gün kadar müşahede altında kalması gerekebilmektedir.