Teşhis | RanTe Veteriner Kliniği

Teşhis

Teşhis: Minik dostumuzda oluşan sağlık problemine neyin sebep olduğunu ve hangi hastalığa bağlı olarak geliştiğini bulmak yani hastalığın adını koyabilmektir.

Aslında mesleğimizin en temel ve zor kısmıdır teşhis koyabilmek. Minik dostlarımıza aslında teşhis koyabilmek oldukça zorlayıcıdır. Çünkü minik dostlarımız konuşamaz ve biz hekimlere sorunlarını ağrıyan yerlerini anlatamazlar. Bu sebepten siz hasta sahiplerimizin de vereceği bilgilere oldukça ihtiyacımız vardır. Sizden gerekli bilgileri aldıktan sonra dostlarımızın hareketlerinden, duruş pozisyonlarından, sizden aldığımız bilgiler ışığında bazı tanı yöntemleri ve ekipmanlarından yararlanarak hastalığının ne olduğunu bulmaktır.Teşhis ettiğimiz hastalık üzerinden giderek bazen görülen belirtileri çözüp bazense problemi ortadan kaldıracak yöntemlere başvurabiliriz.

Derdini anlatamayan minik dostlarımızın hareketlerinden, duruş pozisyonlarından, sizden aldığımız bilgiler ışığında bazı tanı yöntemleri ve ekipmanlarından yararlanarak hastalığının ne olduğunu bulmaktır.

Hastalığın ne olduğunu bulduktan sonra belirtileri nasıl bir yol izleyeceğimizi karşılaşılabilecek durumları siz hasta sahiplerine aktarıp bu hastalığı minik dostunuzun bünyesinden uzaklaştırmaktır.

Düzenli olarak kontrolleri yapılan dostlarınızın, yeni başlayan hastalığına teşhis koymak sağlığı açısından son derece yararlıdır. Bunun dışında mevcut rahatsızlıklar için de bir teşhis aşaması söz konusu olabilir. Her iki durumda da hayvanınızın durumunu net olarak tespit etmek için bazı testler istenebilir.

Teşhis koyma aşamasından önce görüntüleme sistemleri, kan tahlilleri, hızlı test kitleri , idrar tahlili veya dışkı tahlili gibi yöntemlere başvurulabilir. Bununla birlikte veterineriniz sizden önceki rahatsızlıkları görmek için evcil hayvanınızın kimliğini isteyebilir. Muayene ve teşhis aşamaları için başvurduğunuz kliniğe hayvanınızın önceki rahatsızlıkları hakkında belge ya da kimlik götürmeniz yararlı olacaktır.