Anestezi | RanTe Veteriner Kliniği

Anestezi

Ana sayfa » Hizmetlerimiz » Anestezi

 

Veteriner hekim tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymasını engelleyip, yapılan girişime tahammülünü artırmak, ağrı duyusunu azaltmak, ameliyattan sonra süreci hatırlamasını önleyip hastanın konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir uygulamadır. Genel ve lokal anestezi olarak iki şekilde uygulanır.

Anestezi, kelime anlamı olarak “hissizlik, duyusuzluk” demektir. Bundan dolayı ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Ancak minik dostlarımızın güvenle ameliyat olabilmesi için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Ameliyat sırasında, solunum, dolaşım gibi yaşamsal faaliyetlerini de veteriner hekim gözetim altında tutması gerekmektedir.

  • Lokal Anestezi:

Küçük cerrahi girişimlerde sadece girişimin yapıldığı bölgenin uyuşturulmasıdır. Bu uygulamayı ameliyatı yapacak olan hekim yapabilir. İşlem yapılacak bölgenin çevresine lokal anestezik ilaç verilir. Bu sayede hasta o bölgedeki işlemden kaynaklı olarak acı ağrı hissetmez.

  • Genel Anestezi:

Hastanın anestezinin etkisiyle bilincinin tam kapalı olması durumudur. Genel anestezi yapmak için kullanılan maddelere genel anestezikler adı verilir. Damardan verilenlere intravenöz, solunum yolu ile birlikte kullanılanlar inhalasyon anestezikleri olarak adlandırılır. Her hastanın özelliğine göre seçilebilecek çok sayıda anestezikler bulunmaktadır.

Genel anestezi uygulanacak minik dostlarımız için 8 saat açlık 6 saatte susuzluk istemekteyiz.

Operasyon sonrasında dikkat edilecek hususları veteriner hekim size açıklayacaktır.