,Erkek Köpek Kısırlaştırma | RanTe Veteriner Kliniği
Erkek Köpek Kısırlaştırma

Erkek Köpek Kısırlaştırma

Erkek Köpeğimi Kısırlaştırmak İstiyorum

Erkek Köpek Kastrasyon (Kısırlaştırma)

Kedi ve köpekleri hatta tüm hayvanları evcilleştirme sürecinde üreme döngüleri dahil pek çok değişikliler olmuştur. Evlerimizde beslediğimiz kedi ve köpeklerimizin çiftleşme istekleri duygusal değil tamamen içgüdüsel olarak şekillenmektedir. Köpeğinizin veya kedinizin doğadaki gibi zamanı geldiğinde çiftleşemediklerinden dolayı siz hayvan sahiplerimizin bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir. Bu nedenle Erkek Köpek Kısırlaştırma işlemi aslında bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erkek köpeklerin belirli bir kızgınlık dönemi yoktur. Kızgınlıkta olan herhangi bir dişi ile bir araya geldiklerinde yaşamının her anında çiftleşebilmektedirler.

Erkek Köpek Kastrasyonu yada diğer adıyla Erkek Köpek Kısırlaştırma Operasyonu en fazla yapılan operasyonlardan biridir. Kastrasyon operasyonu ; Testisin çıkartılmasıdır.

Köpeğimin veya Kedimin Kısırlaştırma (kastrasyon) operasyon sonrasında davranışları değişir mi? En çok aldığımız sorulardan biridir. Hormon üretimindeki azalmaya bağlı olarak hem  cinsiyet aktivitelerinde hemde az da olsa davranışlarında değişiklikler gözlemlenebilir.

Erkek köpeklerde testosteron köpeğinizin vücut yapısına, fizyolojik işlevlerine etkisi vardır. Bu nedenle erkek köpek kısırlaştırma (kastrasyon) operasyonundan sonra bu durumlarda değişiklik gözlemlenebilir.

Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma Operasyonunu Bu Kadar Büyütmeyin!

Erkek Köpekler için Kısırlaştırma Gerekli Mi? Neden?

Köpek Kısırlaştırma işlemi hakkında bir çok yazı okudunuz, peki gerçekten erkek köpek kısırlaştırma gerekli mi? Neden Kısırlaştırmayı öneriyoruz? Kısaca aşağıdaki gibi kısırlaştırmanın neden gerekli olduğunu özetleyebiliriz:

  • Hormonal kökenli istenmeyen davranışların önlenmesi için,
  • İstenmeyen çiftleşmenin önüne geçmek için ,
  • Çiftleşme yolu ile geçebilecek hastalıkların önüne geçip köpeğinizin yaşam kalitesini ve ömrünü uzatmak için,
  • Kastrasyon yapılmamış köpeklerin %29 unda testis tümörü oluşmaktadır. Testis tümörlerinin önüne geçmek için,
  • Prostat hastalıklarının da büyük oranda önüne geçmek için (Özellikle iyi huylu prostat hiperplazilerinde kastrasyondan 3 hafta sonra prostatın hacmi küçülür ve klinik bulgularda 2 veya 3 ay içerisinde ortadan kaybolur.
  • Köpeğiniz strese bağlı havlıyor ise kısırlaştırma sonrasında azalma gözlemlenir.
  • Kısırlaşmayan erkek köpekler içgüdüsel olarak işaretleme yapacaktır. Kısırlaştırma ile işaretleme davranışının ve tuvalet problemlerinin önüne geçmiş oluyoruz.
Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi ve Köpeklerde Aşı Sonrası Şişlik

 

Orchidectomy veya Kastrasyon adı verilen bu operasyonda; testisler, epididimis ve sperm kanalları uzaklaştırılır.

Erkek Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı

Erkek Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Köpek Kısırlaştırma Operasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Köpeklerde Kısırlaştırma Erkek Köpek ve Dişi Köpek arasında farklılık göstermektedir.

Erkek Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı nasıl yapılır sorusundan önce bu ameliyat için öncesi, esnasında ve sonrasında neler yapıldığını ayrı ayrı anlatmak isteriz. İşte Erkek Köpek Kısırlaştırma Operasyonu hakkında bilmeniz gerekenler:

Erkek Köpek Kastrasyon Operasyon Öncesi

Erkek Köpek Kısırlaştırma
Erkek Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı

Köpeğiniz anestezi alacağı için operasyondan 12 saat önce mama ve su içmesini önlemeniz gerekir. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Eğer köpeğinizin daha önceden bildiğiniz herhangi bir ilaç alerjisi varsa bunu veteriner hekiminize mutlaka belirtiniz! Bu kısırlaştırma öncesinde ve operasyon sırasında köpeğinize kullanılacak anestezi ve sonrasındaki antibiyotik tedavi sürecini etkileyecektir.

Eğer operasyon tedavi amacıyla yapılıyorsa (dermatit, yaralanma v.s.), hekiminizin önceden vermiş olduğu ilaçların operasyon gününe kadar düzenli alınmasını sağlamalısınız.

Köpeğinizle birlikte kliniğimize geldiğinizde herhangi bir sağlık problemi olup olmadığının kararını vermek için muayene yapıyoruz. Muayene sonrasında herhangi bir olumsuzluk var ise hemogram (tam kan sayımı) ve biyokimyasal değerlerine bakıyoruz. Herhangi bir problem yok ise kilo ölçümü sonrasında köpeğinize uygun dozda preanestezi uygulanıyor.

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedilerde FİP (Corona Virüsü) Nedir?

Baygın hale geldiğinde operasyon bölgesinin traşı yapılıyor.

Köpek Kısırlaştırma Ameliyatı Sırasında

Köpek sırtüstü operasyon masasına yatırılır. Traşlı bölge önce batikon ardından alkol ile steril hale getirilir. Anestezi damar içi, kas içi veya inhalosyon yolu ile uygulanır. Stril serviyet ile operasyon bölgesinin çevresi kapatılır.

Scrotum olarak adlandırılan testis kılıfı her iki testisin orta birleşim çizgisinin penise yakın kısmından bistüri ile açılır ve bu ensizyon hattından sıra ile testisler çıkarılarak alınır. Deri dikişi uygulanarak açılan operasyon hattı kapatılır. Operasyon 30 ila 90 dakika arasında sürer.

Köpeklerde Kastrasyon Operasyonu Sonrası

Erkek köpeklerde operasyon sonrasında herhangi bir bandaj uygulanmaz. Kısırlaştırılan köpeklerde dikiş ve yara bölgesini koruma amaçlı yakalık kullanılır. Erkek köpeklerde operasyon bölgesi 5-7 gün içinde iyileşmektedir.

Kısırlaşan (kastrasyon) köpeğinize operasyondan 5-6 saat sonra önüne önce mamasını mamadan da 1 saat sonra suyunu koyabilirsiniz. Aksi halde kusmalar şekillenebiliyor.

Ameliyattan sonra en az 10 gün köpeği yıkamayın! Bazı hasta sahipleri ameliyat sırasında kullanılan dezenfenktan ve antibiyotikli spreyleri(mavi) temizlemek için acele ediyorlar. Yapmayın!

Bu Makale İlginizi Çekebilir!  Kedi ve Köpeklerde Kemik Kırıkları, Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Operasyon sonrasında antibiyotiklerine en az 7 gün devam etmek gerekmektedir. Gün sayısına hekiminiz karar vermelidir.

İyileşme döneminde köpeğinizi diğer köpeklerden uzak tutmalısınız.

Veteriner tarafından önerildiği gibi bir Elizabeth Collar  (“Kafaya takılan plastik huni” olarak bilinir) veya başka yöntemler kullanarak köpeğin kesi alanlarını yalamadığından emin olun.

İyileşmesini sağlamak için her gün insizyonu kontrol edin.

Kızarıklık, şişme, akıntı veya kötü koku varsa hemen veterinerinize başvurun.